| Henrypericolpublic a întrebat:

Eu am nevoie neaparat de niste haine sa fie curate si le-am murdarit si nu mai am pantaloni.
Am inteles ca maine e o sarbatoare si azi e duminica si rudele mi-au spus ca nu ar fi bine sa spal deoarece se spune ca... nu mai stiu.
E adevarat?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia si spala, ai sa stai cu hainele murdare doar ca asa zic babele la biserica?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Adevărata zi de odihna este Sabatul instituit la crearea lumii, si este menționat si in cele 10 porunci la porunca a 4-a.Acest sabat cade in ziua a 7-a care este Sambata si nu in prima zi a săptămânii care este Duminica. Tu alegi daca sa asculți de Dumnezeu sau de oameni. După Biblie poți lucra in ziua de Duminica. Doar tu alegi daca lucrezi sau nu.

| AG777 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Prietene, nu mai denatura adevarul, cum pnm Duminica sa fie prima zi a saptamanii, cand in calendat Luni e prima zi

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AG777):

In Luca 24/1 :"In ziua întâi a săptămânii, femeile acestea, si altele împreună cu ele, au venit la mormânt dis de dimineața si au adus miresmele pe care le pregatisersa.Au găsit piatra răsturnată de pe mormânt, au intrat înăuntru, si n-au găsit trupul Domnului Isus".
Catolicii au schimbat ziua de odihna de la ziua a șaptea la ziua întâi a săptămânii motivând ca unde a înviat Isus in aceasta zi. Eu consider ca trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decât de oameni!
In calendarul bisericii ortodoxe săptămână începe cu Duminica. Puteți verifica si ve-ti vedea ca am dreptate.
Evreii si adventiștii respecta Cuvântul lui Dumnezeu si nu al oamenilor!
Sâmbătă este adevărata zi de odihna lăsată de Dumnezeu!

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pff, am sa scriu o petitie la munca sa fim liberi vineri si sambata si duminica sa se lucreze. Cred ca nu o sa ma bata colegii

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Eu zic să fii serios. Ingnoră ce e de ignorat, că e păcat să te obosești să răspunzi. Teii nu știu de glumă.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Chiar nu știați ca in timpul domniei împăratului Constantin peste imperiul roman,sâmbătă era ziua de odihna? Doar de la acea data,Biserica catolica împreună cu puterea politica a lui Constantin a făcut modificarea, prin decret - un fel de ordonanță de urgenta -, pe atunci oamenii nu ieșeau in strada, dar cei ce nu au vrut sa accepte nu s-au supus.
Si in Romania au fost creștini care nu au vrut da se supună, chiar si din randul ortodocșilor.Am auzit la radio Romania actualități un reportaj cu câțiva ani in urma, făcut la Mânăstirea Sâmbătă de Sus, unde se respecta pana in ziua de azi ca zi de de odihna ziua de Sâmbătă macar ca e o Mănăstire ortodoxa.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Clar azi depun cerere. Si eu zic sa faca miercuri si joi zile de odihna... na, lucram de vineri pana marti

| gogu220 a răspuns:

Unde dai şi unde crapă. Tu întrebi ceva serios şi toţi loviţii cu capul de colţul casei o dau pe religie.
În mod normal nu ar fi bine să arunci lături Duminica, adică să nu speli rufe, DAR în mod excepţional, dacă fără să vrei ai murdărit un obiect vestimentar care îţi trebuie luni, sunt sigur că vei fi iertat dacă speli DOAR acel obiect, nu tot coşul de rufe.

| Helper07 a răspuns:

Pentri ca porunca a 4-a spune ca ziua a 7-a este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau si nu trebuie sa faci nici-o lucrare care sa-ti ia gandul de la El pentru ca aceasta este o zi speciala dintre om si Dumnezeu. Desi, acea zi nu e Duminica dar majoritatea oamenilor asta cred.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Eu zic sa te duci in sabia goala! Nu te pune cu Sf Petru!