| bendis92 a întrebat:

Am o orhidee, dar care nu a mai inflorit de 3 luni. Are vas transparent, apa si lumina din plin, i-am pus si ingrasamant. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Află ce tip de orhidee este. Unele dintre ele nu iubesc atât de mult apa, altele preferă să stea pe pământ umed în permanență. De obicei orhideele au nevoie ca rădăcinile să fie la lumină, astfel că evită să le îngropi. Dar află ce specie este (vezi eticheta sau mergi la o florărie care vinde și descoperă una identică și află de la personalul de acolo cum se numește specia), apoi caută pe internet despre acea specie și cum să o tratezi.

| KlaraWeiss a răspuns:

Cum are frunzele? Daca sunt sanatoase, nu trebuie sa iti faci griji. Si din orhideele mele au fost unele care "s-au odihnit" cateva luni, unele chiar si 1 an! crying Orhideea nu are flori tot timpul anului. Am o prietena care are zeci de asemenea flori si unele au inflorit, altele nu. Ce specie e?