| Pisik a întrebat:

Nu de mult mi-am cumparat doua orhidee big grin Totul a fost bine frumos, au inflorit boboceii si dupa vreo saptamana au inceput sa pice florile straight face... Acum am ramas cu 2 bete uscate laughing Precizez ca le-am udat, lumina au avut. caldura au avut :-W. Care sa fie motivul si. oare mai infloresc? happy

Răspuns Câştigător
| tee a răspuns:

Trebuie sa le tii la o ferestra unde nu ajunge soarele, sau ajunge doar seara, spre vest daca se poate, sau intr-un loc luminos dar fara soare direct.
Udarea se face prin scufundare. Intr-o galetusa de iaurt de 1 kg, pui orhideea, dupa care pui apa de ploaie (e bine sa folosesti apa de ploaie sau distilata. In nici un caz fiarta si racita) pana acoperi substratul (Asa fac eu) O tii asa 5-10 minute dupa care o lasi sa se scurga bine. Se uda o data pe saptamana. Alegeti o zi in care sa le uzi saptamanal. Eu le ud sambata.
Nu trebuie sa-i schimbi ghiveciul, dar nici sa o pui intr-un ghiveci ornametal opac. Radacinile au si ele nevoie de lumina.
Daca tijele s-au uscat in totalitate taie-le de jos. Daca nu, deasupra primului nod, vor porni tije florale din nodul deasupra carui ai taiat, dar florile vor fi mai putine, mai mici si mai putin rezistente. Daca le tai de jos, tija, sau tijele care vor da vor fi mai puternice.
Vor inflori din nou daca le oferi aceste conditii minime.
Eu am doua care sunt superbe. Au inflorit din nou si le merge foarte bine. Nu sunt pretentioase, precum cred altii. Bafta!

6 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Eu nu iti indic sa tai tijele care sunt inca verzi, lasa-le ca poate se ramifica. Eu am orhidee de foarte mult timp. Nu e bine sa fie plasate langa o sursa de caldura, si asta poate fi un motiv pentru care i-au picat bobocii sau florile. Un alt motiv pentru care le pica florile ar fi si schimbarea mediului, sunt foarte sensibile in acest sens. Lumina trebuie sa fie indirecta, asadar nu este voie sa bata soarele direct pe ea si dupa cum am precizat mai sus, sa nu stea langa a sursa de caldura. Atata timp cat frunzele sunt verzi si carnoase, in numar mai mare de 4 si radacinile sunt verzi planta este sanatoasa. Vara o uzi mai des, cam odata la 2 zile in timp ce iarna o uzi mai rar, odata la 4-5 zile. Cand o uzi trebuie sa ai grija sa nu ajunga apa intre frunze, la baza frunzelor deoarece se va putrezi planta!

| warwara a răspuns:

Pfu, din cate stiu eu, sunt pretentioase orhideele... cauta si tu pe google, ca sunt diverse site-uri care ofera informatii despre ingrijirea lor!
Succes!

| Bacemi a răspuns:

Sunt flori care cer multa grija si atentie. Trebuia sa te uiti la modul de ingrijire pe internet. Eu asa am facut mereu. Poate sa fie din cauza pamantului.

cami
| cami a răspuns:

Sper sa nu fi avut chiar preeea multa apa, sau preeea multa caldura. Pastreaza-ti betele, poate-poate, la primavara o mai inflori vreun boboc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti infloreasca, dar trebuie rabdare, si trebuie sa mai faca cateva frunze

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Orhideele nu tin inflorite decat o anumita perioada de timp dar dupa ce ii pica florile, planta trebuie ingrijita in continuare corespunzator deoarece intr-o luna, doua vor aparea iar florile.Atentie mare la apa, prea multa va duce la distrugerea radacinilor.