| SetYourselfFree a întrebat:

Am o problemă: îmi apar pe tavanul din bucătărie niște viermișori mici și albi.Am făcut curat peste tot în dulapuri, am aruncat tot ceea ce era de aruncat(intr-o punga cu grâu fiind molii)și timp de o luna nu au mai apărut. Însă acum iarași au invadat chiar dacă am dat cu spray și am plasat săculețe anti-molii.Cel mai des Larvele se afla pe peretele de deasupra mobilei de bucatarie.Menționez ca am zugrăvit de o luna.Vă rog din tot sufletul sa mă ajutați pentru ca nu le mai suport și dacă aveți glume proaste sa le țineți pentru voi.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stai la bloc? Daca da, consulta-ti vecinii. S-ar putea ca de la ei sa apara. Sunt destule fisuri sau lacasuri in pereti prin care sa te poata vizita. Daca stai la casa si deasupra e podul, aceeasi chestie, doar ca trebuie sa faci tu curat si in pod, nu sa vorbesti cu vecina pisica happy.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ai larve pe undeva prin lucruri. Spala si scutura tot.

| SetYourselfFree explică:

Cu toare ca nu am reușit sa identific cauza de vreo 10 zile nu au mai aparut. Înainte am golit ce era suspect și am spălat cu săpun și oțet dar tot au apărut.Pe urma am început sa dau pe perete cu spuma Raid și a aruncat maica-mea o pungă de malai ce părea a fi suspecta.Pt cei care se vor confrunta cu o astfel de situație îi sfătuiesc sa folosească spuma deoarece acționează exact pe locul problemei, pe când spray-ul "își imprastie" particulele peste tot.

| andreiucu45 a răspuns:

Poate ca este igrasie sau mucegai pe undeva.

| PuiuCristina a răspuns:

Sunt 2 tipuri de molii, de haine si de alimente

S-ar putea sa aveti de alimente, sunt niste capcane pe care le poti folosi preventiv

https://www.abouthome.ro/catalog/anti-molii-60

| Ramona_Ramona_1989_1zIO a răspuns:

Buna! Si eu m-am confruntat cu aceiași problemă, imi apărea deodată niste viermisori mici de culoare alba pe peretele si tavanul din bucatarie m-am socat la prima vedere nu stiam de unde vin era pur si simplu invazie de viermi omg, pfff m-am uitat imediat prin toate dulapurile din bucatarie pe sub dulap prin colturi mai peste tot in bucatarie am controlat toate pungile desfacute sa vad daca gasesc ceva pff si surpriza am gasit sursa de unde veneau viermi mai exact aveam o pungulita mica cu polen desfăcută pfff plina cu viermisori de acolo veneau ei peste tot deci cu siguranță este ceva desfăcut prin dulap caita bine. Sper ca am fost de folos. Eu mi-am rezolvat problema asta cu viermisori astea gretosi bleahhh.