| Cristi3672 a întrebat:

Un șurub autoforant pentru prinderea tablei de o țeavă rectangulara poate fi folosit și pentru prinderea tablei de o riglă de lemn sau există un alt șurub autoforant pentru cea din urmă?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

NU, pentru lemn is alte suruburi, care nu au virful sa taie, au virful ascutit si care au filetul mult mai mare, mai inalt, ca la cel pentru metal.
Daca pui surb de metal in lemn, sta, dar nu mult timp si nu sa tina ceva greu.
Iei un surub pentru lemn si aia e tot.I lemn poti insuruba si cu mina un surub, cu surubelnita, mai greu dar merge.

| Cristi3672 explică (pentru relian):

Deci, să prind o tablă de 0, 3 grosime de o riglă de lemn am nevoie de o Șurub cu vârful ascuțit?

| relian a răspuns (pentru Cristi3672):

Ai nevoie de un surub cu virful ascutit daca prinzi de un lemn, iar surubul sa fie neaparat de lemn.
Suruburile pentru lemn au filetu ala inalt si mai departat un filet de altul, sa tine bine in lemn.
Daca tabla este groasa si surubul asta de lemn nu intra, poti face gaura cu un surub de metal, dar mai subtire, doar in tabla, apoi prin acea gaura pui surubul pentru lemn.

Sint suruburi pentru lemn la orice magazin. Daca pui surub pentru metal se va infileta in gol, nici nu are c e sa tina, surubul pentru metal are filetu f mic ca si inaltime si apropiat.
Rigla de lemn sau ce pui tu acolo, sa fie din conifere, de brad, nu de fag sau stejar, nu esenta tare ca va crapa.
bradu se foloseste pentru asa ceva, ca si cherestea, esentele tari doar pentru mobila.
Ai nevoie de surub cu virful adcutit pentru ca prinzi in lemn, pentru ca surubul ala se va infielta in lemn, iar virful ascutit ajuta. Daca folosesti vorf care taie, atunci acel virf va face g asura mai mare decat restul surubului si nu va avea cum sa prinda in lemn.

Mergi la magazin, spui sa iti arate un surbu pentru lemn si unu pentru metal, le pui unu linga altul si atunci vei intelege despre ce desene animate vorbesc eu pe aici laughing

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Exista holșurubri speciale pentru lemn, cu filetul mai adânc.
Dar ami intai dai gaura in tabla.

| anonimg a răspuns:

Șurubul autuforant este făcut să intre în tablă pentru a nu mai folosi burghiul. Ele nu sunt pentru lemn, ci doar pentru metal; excepția o face autoforantul care prinde tabla de pe casă pe ștacheții de lemn.
Există mai multe tipuri de șuruburi autoforante.
Autoforantul este făcut să lase gaură în fier; de aceea el nu este folosit pentru lemn, excepția fiind făcută de autoforantul pentru tabla de pe casă ce trebuie să fie diferit de toate celelalte autoforante (are vârful mai ascuțit și pasul mai mare).

Ție îți trebuie un șurub de lemn și un burghiu mai mic pentru a găuri metalul dar și lemnul, pentru ca acesta de pe urmă să nu se crape. Șurubul trebuie să fie mai mic decât lemnul. Dacă este necesar, folosește și un kit montaj pentru a lipi mai bine lemnul de metal. Rezistența va crește considerabil.