| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, ce cablu electric secundar armat ar trebui sa duc la o anexa prin pamant, grosime, din tabloul din casa deci care sa il cuplez la cablu principal care vine de la stalp dar e tot prin pamant si intra in casa pe sub temelie?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Duci un cablu cit mai gros, mai gros = mai bun, poate sa fie ca si ala care vine la tablou.
Daca nu ai asa gros, pui ceva ce poti tu cumpara sau face rost ca si grosime.
De regula trebuie sa stii ce aparate folosesti pe acel cablu, ce prize duci, cate aparate bagi in el ce aparate sa stii asa in mare cam de ce putere.

Bine ce am intelles in RO mai mult de 50 A nu va dau aia laughing 50 daca certi tu, daca faci cerere.

Sa zicem ca ai avea 50 de amperi.Cablu daca e de cupru functie de gradu de izolare, ar trebuie sa fie undeva la 3mm grosime, asta ar rezista la 50 A.dar avand in vedere ca bagi in pamint, trebuie mai gros, cauta si tu cablu de 4-5 mm grosime, si sigur te va duce, sau va duce 50 A cit va dau aia acolo voua in RO.
Cu cit un cablu este mai gros cu atIt e mai bun, nu vei avea niciodata probleme la acel cablu, nu se va incalzi, nu vei piede energie prin el.
Cind am zis 4-5 mm ma refer la cupru, la grosimea sirmei nu cablu cu tot cu izolatie.

Legi la capete ceva conector gen papuc dar din ala cu ochi sau furca, pui peste alantu principal si stringi bine.
Prima data legi in locul unde duci cablu, pui si acolo un tablou, apoi legi ultima data in tabloul unde deja ai curent.

Chestia, cum intrerupi curentu acolo? Trebuie intrerupt de la contor, sau de la stilp, ori poti si fara, dar trebuie sa fii f priceput, sa ai manusi din alea de inalta tensiune, sa nu faci cine stie ce istorie.

Asa ca poti face tot pana la tablolul unde ai deja curtent, acolo chemi un electrician, tot de pe la aia ce se ocupa cu retele electrice, vine ala doar leaga 2 cabluri si aia e tot.

Ca idee, poti baga acel cablu prin pamint, intr-o teava, fie de metal fie de plastic, bun ar fi de plastic, dar care se foloseste special pentru curent electric, asta pentru protectia acelui cablu.

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Eu am un cablu gros de la stalp prin pamant intra in casa pe sub temelie dar de la tabloul din casa imi pleaca unul mai subtire cablu cyy-f 3x6 dubla izolatie spre o anexa si doresc sa plec ca cu aceeasi grosime din cablul ala spre o magazie un garaj cam la 40 m distanta unde voi folosi pentru iluminat eventual sudura sau o pompa de spalat masina sau udat, daca e nevoie poate pot pleca cu unul mai subtire si de la cutia de la stalp de unde pleca cel gros pentru casa chem pe astia daca vor sa vina ca e sigilat

| relian a răspuns (pentru alexandrubt13):

Cum am spus, daca ai cablu gros, cit mai gros, foloseste pe ala, totdeauna cablu gros e bun, nu afecteaza cu nimic, ba ajuta.

De ce oamenii nu folosesc cabluri groase? Singurul motiv este pretu, asta odata, apoi cumpara ce le spun electricienii.De ce fac asta?
Fac asta pentru ca omu nu stie, face o instaltie, iar cablurile nul costa cine stie ce nici daca ar cumpara duble ca si grosime.
Atunci de ce electricienii le spun oamenilor sa foloseasca cabluri la minim? Atit ii duce m intea, asta odata, apoi pentru ca electricianu pune un cablu minim, sai ramana lui si mai multi bani.
Cam astea ar fi motivele.
Cablu care vine de la stilp nu intra in tabloul tau, merge la contor, iar de la contor in interior ai alt cablu.
Poti folosi cablu ca si cel care vine de la contor la tablou, sau acel cablu ce spui ca pleaca la acea magazie
Este mai subtire, dar de cit este? Normal pe cablu ar trebuie sa scrie ceva cifre printre care si grosimea lui sau mm2, asa ca verifica si vezi de cit este acel cablu, apoi pot sa iti spun citi ampweri poate suporta.
Nu chema pe nimeni sa aschimbe nimci, niciodata sa nu schimbi cabluri mai groase cu altele mai subtiri, odata ce ai cablu gros, lasa acolo, nu te incurca cu nimic, este f bine ca e gros.
Cablu elctric gros, este ca si cula gorasa laughing cu cit e mai groasa cu atit place mai multe femeilor laughing face treaba mai buna, asa ca lasa cablu gros acolo.

| lpavel a răspuns:

Cablu gros aproximativ cat degetul tau mic cu izolatie dubla si 3 fire! Dar daca asta nu stii cum ai sa faci legaturile?
Nu mai bine chemi tu un electrician sa nu faci vreo prostie? laughing