| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Am probleme cu cucuvelele. Peste drum de mine, este o casa foarte rar locuita, fiind folosita de fostii mei vecini drept casa de vacanta. Langa mine, este o casa parasita, deoarece vecina mea a decedat. Efectiv aceste doua locuinte sunt pline de cucuvele. Noaptea, fac atat de mult zgomot incat ma trezesc din ora in ora.
Exista vreo metoda prin care pot scapa de ele? Toti vecinii au probleme din cauza acestor pasari. Fiind vara, nu pot sta cu ferestrele inchise, trebuie aerisit. Am si foarte multi porumbei, cu sutele, care stau in podul casei mele si nu stiu cum sa îi gonesc. Mereu gasesc o cale de intrare in pod.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai cu pusca pe geam si tragilaughing

| relian a răspuns:

Prezenta pasarilor acolo arata ca in acel loc sunt soareci,sobolani,coropisnite etc,altfel nu ar sta,dau chiar de ar sta pentru ca este un loc retras,af sta ziua,noaptea ar vana in alte parti,dar se pare au activitate acolo,inseamna ca sinteti invadati de sobolani si alte animaluri cu care ele se hranesc.
Deci lasa pasarile sa isi faca treaba,tu puneti dopuri in urechi daca esti asa de sensibil,ori inchide fereastra,pune aer conditionat si aia e tot, ai rezolvat problema.
Nu alungati pasarile si animalele care fac bine, unia le ingrijesc doara sa stea pe linga ei, citeste si vezi oamenii din tarile mai civilizate.
Romanii is din aia parca coborati acu din Luna laughing hai sa le omoram, sa le alungam, asta e mentalitatea la romani.

| Zuzu1991 a răspuns:

Asta ai incercat?
https://www.emag.ro/search/anti+daunatori+cu+ultrasunete+pasari
nu? bun venit in mileniul 3

| Anaoi28 explică (pentru Zuzu1991):

Am avut un aparat asemanator pentru soareci, cand ne-am pomenit cu o infestatie de toata frumusetea. Si ce crezi? Nu a mers. Tot cu solutii chimice si capcane am reusit. Ma gandeam ca daca ati incercat vreo metoda, care chiar a dat rezultate, sau cu vreun aparat care a fost bun de ceva.
Multumesc!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si la casa din vecini exista cucuvele. Vin si la mine pe acoperisul casei sau chiar ma insotesc in gradina asezandu-se pe un arac in apropiere de mine. Eu vorbesc cu ele si ma bucur de prtezenta lor. Uneori le fac si poze cu telefonul. Nu sunt galagioase decat foarte rar. dar mu le iau in seama si astfel parca nici nu le aud.

| Anaoi28 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sigur?
Pe bune, e o problema reala. Daca si stii, este un stol intreg.