| stefy57 a întrebat:

Locuiesc intr-un bloc (etaj 1) in care aerisirea comuna de la baie a fost destiintata de vecinii de la etajele superioare.
Toti, si-au facut o fereastra ( aprox. 400/400 mm) de aerisire, care are iesirea in rostul dintre cele doua scari ale blocului. Stiu ca nu este normal si legal,
nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar sunt pus in situatia de a face ceva pentru. eliminarea aburului si aerului din baie.M-am gandit la montarea
unui ventilator cu D=150mm cu jaluzele automate si clapet de aer antiretur. Am auzit de la vecini ca au probleme cu acele mici ferestre,
sunt momente in care le intra in casa mirosul de la subsolul blocului, sau mai rau, din celelalte apartamente, depinde de ferestrele care
sunt deschise si cum se formeaza curentii de aer in acel spatiu dintre scarile blocului.
Dati-mi va rog un sfat, orice idee este binevenita, cum sa procedez pentru a avea un efect multumitor privind aerisirea, ar fi mai potrivita varianta
gandita de mine?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cred ca ideala e varianta combinata; ce te opreste sa iti faci si geam si sa montezi si un ventilator?
LAter edit: la ventilator nu e variata optima cel cu clapeta pe care sa o inchizi si sa o deschizi tu cu mana. Gasesti in orice magazin de bricolaj grile gravitationale, care sunt un fel de clapete care se inchid singure si se deschid doar atunci cand porneste ventilatorul. Iar ventilatorul se leaga de obicei cu becul de la baie, astfel incat sa porneasca de fiecare data cand aprinzi becul.

| stefy57 explică (pentru regis):

Grila sau clapeta gravitationala, am am gasit pe net, echipate cu jaluzele automate care se deschid numai la pornirea ventilatorului, in nici un caz manuala sa trag de un snur.
Mai greu este gasirea unui ventilator cu D mai mare de 150mm.
Dati-mi va rog niste sfaturi, cei care folositi ventilatoare de baie mai mari de 150mm.

| regis a răspuns (pentru stefy57):

Gasesti si ventilatoare cu diametru mai mare, de exemplu la Dedeman. Insa 15 cm pentru o baie de bloc eu zic ca e mai mult decat suficient, majoritatea au mai putin de 10mc de aer. MAi mult, cand alegi ventilatorul nu conteaza atat diamentrul, cat debitul pe care il asigura. La acelasi dimensiune, in functie de forma elicei si de turatia motorasului, diferenta de debit poate fi imensa.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si ventilatorul unde il scoti? Aerisirea zici ca ar fi bulita, deci nu merge. Faci o gaura cum au facut ei de au ferestre si bagi pe aia un ventilator, vezi ca de 15 e cam mic si sa nu fie nici panarama ieftina sa il schimbi la fiecare 2-3 luni. Vortice sau ceva mai bun.

| stefy57 explică (pentru KodrutZ):

Am crezut ca 150mm ar fi suficient. Voi cauta un ventilator mai in firea lui
si un diametru mai mare. Destul de greu de gasit mai mari.

| KodrutZ a răspuns (pentru stefy57):

Da, cam greu, posibil sa gasesti de 20. Eu in baie am bagat un Vortice de 12 parca si merge ok. Alea mai mari de 15 e destul de greu sa le bagi si in aerisire - dar in cazul tau, daca bagi in loc de geam, merge cit mai mare. Uite o idee de bricolaj - iti iei o rama de 20 sau iti confectionezi, la fel si cu obturatorul - cumperi sau faci unul manual, iar ventilator bagi unul de calculator de 20 sau chiar mai mare, posibil sa gasesti de 21/23 pe undeva. Uite unul de 20 - http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/raidmax/200mm-blue-led/

| express11 a răspuns:

Ventilatoruleste cea mai buna solutie.cand nu este abur inchizi clapeta.