| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o jacheta roz de piele si acum am vazut ca are multe urme de pix albastru...Cu ce pot sa scot petele

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cu orice incerci, exista riscul sa ti se decoloreze jacheta pe portiunea aia.
Petele proaspete de pix se pot curata cu spirt sau chiar cu Vanish Oxyaction.
Cele mai vechi, se spune ca ies daca pulverizezi fixativ de par, lasi cateva minute si stergi portiunea patata cu un burete imbibat in lapte demachiant. N-am incercat, nu stiu cat e de sigur.
Mai bine du-o la o curatatorie chimica.

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Kaℓi, ramane persoana fara jacheta domnule

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici? big grin
Pai o sa fie o lectie pentru persoana, sa puna capacul la pix cand umbla in roz...

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

kiss laughing

| valentingb a răspuns:

Marker rosu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se pot scoate. Dar cauta un atelier de pielarie si poate o pot repara cu putina vopsea desi, pixul fiind mai inchis la culoare, sansele sint minime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Incearca cu Vanish, trebuie sa mearga.
Te pup!

| LIN2010 a răspuns:

Alcool sanitar(spirt medicinal)inmoi un capat de prosop curat alb si freci urmele de pasta de pix pana umezesti locul si apoi freci cu partea uscata, pana dispar(probabil trebuie repetata operatia de mai multe ori). Succes

| Ruxy5 a răspuns:

Mami foloseste o solutie WIPP care scoate toate petele si urmele. Eu am avut pe geaca de iarna vopsea de pereti si s-a luat. Imi doresc sa iti fie de folos acest raspuns.