| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU as dori sa stiu cand se pot planta fragii pe net scrie ca primavara si toamna, da dar nu specifica lunile in care se poate face, un rieten mi-a spus ca oricandin timpul anului dar eu nu cred ca se mai poate de acum inainte ca e tarziu ca au floare...

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca au floare, poate e cam târziu. Dar daca ai deja plantutele sau daca nu costa foarte mult, meritavsa încerci, sunt șanse foarte mari sa se prindă.

| relian a răspuns:

Se pot planta tot timpul anului exceptand iarna normal.
Dar depinde ce fel de plante ai,sau folosesti. Daca folosesti de exemolu plante la containere, deci la ghivece cum le zic oamenii, atunci le plantezi oricand, exceptand iarna cum am zis.
Daca ai plante fara pamant, deci doara planta cu radacina descoprita, atunci plantezi primavara sau toamna dupa ce au cazut frunzele acelei plante.In ce luna? Inainte ca planta sa plece in vegetatie, adica inainte ca mugurii sa se deschida.Plantezi de regula primavara cat mai devreme, dar cand temperaturile nu mai scad sub zero.Depinde de conditii,daca poti intra pe teren,daca temperaturile noaptea sunt plus si daca plantele nu au muguri care au plecat deja.Dar nu trebuie sa s tii tu astea, o sa stii fara sa stii daca pot sa ma exprim asa laughing de ce? Simplu, aia care vand plante or sa le vanda atunci cand se pot planta, sau cand trebuie sa se planteze, asa ca nu-ti face tu griji. Daca vezi plante la vanzare, inseamna ca ala e momentu cand trebuie plantate.Sau daca vorbesti sa cumperi plante de la o pepiniera la fel aia nu vand plante daca a trecut sezonu de plantare, sau vand doara daca au plante la conatainere, asa cum am spus mai sus.
Depinde am uitata sa spun si de zona, una e la munte, alta e la campie, deci tine de conditii cum am spus.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

1.Zona e de deal eu is din Ileanda Salaj, ntre Cluj si Baia Mare
2. Nu sunnt la ghiveci ii iau direct din pamant de langa padure.

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Foarte bine,ii plantezi cand nu au frunze,cand nici mugurii nu sau umflat. Eventual daca gasesti ceva lut galben,daca stii despre ce vorbesc, si ceva lagaar de vaca, amesteci si faci asa ca un terci, iar ianainte de plantare, imoi radacile in terciul asta, astfel ca amestecul ala sa adere la radacinile plantelor.Cam asta e tot.
Acum daca plantele nu-s pornite in vegetatie le poti lua si planta la tine.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Ok a mele de acasa au frunze muguri nu stiu...dar sper sa mi sa prinda daca ii pun maine

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Daca au muguri si frunze, mocirleste cum am zis, apoi tai cat mai scurt lastarii, asa ai sanse mai mari sa se poata prinde si udati daca nu ploua, mai des.Bafta

| kopli a răspuns:

Acum, inca nu e tarziu. Daca ii ai, planteaza-i.