Întrebare recomandată | BloodMoon a întrebat:

as vrea sa fac odata curat la mine in camera deoarece este dezastru mereu cand fac curatenie tot se aduna gunoiul si la mine in camera nu se pastreaza curatenia deloc nici in dulapul cu carti, haine.etc.as vrea niste sfaturi.pentru curatenie. Ofer Fundita si Vot

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

"Gunoiul" probabil sunt lucrurile,gen hartii, resturi de la ce mananci(cotor fructe, coji seminte, pliculet ceai...), deci nu iti mai terbuiesc.Cumpara un cos cu sau fara capac, pune o pnga din plastic in el, apoi aseazaa-l langa birou si arunca tot in el.Cand stergi praful, la 2-3 zile, arunca si ce ai in cos.Acum,nu stiu ce program ai:esti elev(student), salariat, dar daca poti dimineata bine, dar cred ca si seara poti sa faci asta.Hainele,dupa ce le speli,atunci este cel mai bine sa le impaturesti si sa lepui,cumva pe categorii:bluzele cu maneca lunga,in sezonul cald,poti sa le pui mai la baza teancului de bluzite,iar cele cu maneca scurta, deasupra lor; fustele, daca esti fata si pantalonii ii pui pe un umeras, unde poti pune si jachetele, sacourile.CAND SCOTI CEVA DIN DULAP si te-ai razgandit sa le porti,LE PUI LA LOC! In ceea ce privesc cartile,le pui pe categorii:pentru scoala intr-o parte iar celelalte,separat; revistele,ziarele(le mai triezi din cand in cand,sa arunci ce nu-ti mai trebuiesc),le pui unele peste altele,intr-un loc mai ascuns(sertar,dulap cu usita).Ca solutii pentru curatat,sunt speciale:sa nu se ridice praful, sa se stearga mai bine geamurile, covoarele, lemnul(asta daca vrei sa faci CURATENIE PESTE TOT. Daca nu reusesti mereu sa faci treburile astea toate, mai ales cu ordinea,"inerveaza-te" intr-o zi si punele pe toate in ordine.Nu este chiar asa de greu, numai sa vrei! SPOR LA TREABA SI SA-TI VINA CHEFUL!

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Curatenia nu se face, se intretine.Fa curat odata, pune-ti ordine in toate, apoi repune orice lucru folosit la locul lui, imediat dupa ce-l folosesti.

| xBebee a răspuns:

Heii♥!
Am trei metode.
1. Găseşte pedepse pentru dezordine.De fiecare dată când faci dezordine încearcă să îţi impui o pedeapsă care te-ar durea nu fizic ci mai mult psihic gen nu mai ai voie la calculator etc.
2.Roagă-i pe ai tăi când văd ceva împrăştiat să îl ia şi să ţi-l ascundă. Astfel va trebuii să îţi faci curat şi să menţii aşa ca să nu îţi lipsească lucrurile poate dragi ţie.
3.Ai grijă cum umblii cu ele.Fie că durează 5 minute să iei ceva şi să aşezi restul la loc decât 1 oră zilnic să le aşezi.
Multă baftă şi încearcă toate variantele.S-ar putea ca una din ele să meargă!♥

| Awesoman a răspuns:

Iti sugerez sa iti cumperi un cos de gunoi, sa pui hainele in dulap, cartile intr-un sertar, iar cand cosul se umple il duci la gunoi.

| simonarus a răspuns:

Pai e foarte simplu : fi mai ordonat(a)laughing)))))))))))))))))))

| R0BERTT a răspuns:

Si la mine este la fel!laughing Propun sa-ti chemi prietena sa-ti faca curat, eu asa procedez si ma ajuta de fiecare data! Sper ca ti-am dat o idee buna.

| Andreea_Maria-andra_1979 a răspuns:

Straduiestete sa faci pana la urma vei reusi.Dat incearca sa nu mai faci dezordinrwinking

| Constantin_Daniel_1988 a răspuns:

Fii mai strangatoare cu lucrurile tale!