| MrsDraguttza a întrebat:

DEci eu am 14 ani si surorile mele au 12 si 10 ani
Stam toate trei intr-o camera mare 3 paturi si restul pentru fiecare
Oricum ele nu fac nimic
Adica este camera noastra deci toate ar trebui sa facem curat
chestia e ca ele isi imprastie cartile si hainele peste tot si nu strang niciodata
Nu ma deranjeaza deoarece este curat pe partea mea
Dar tata cand vine seara spune sa facem curat
eu ii spun Ca sa ma ajute si ele ca doar e camera noastra dar fetele nuuuu
Ii zic lui tata ca nu vor si tata spune pe un ton sarcastic " Lasa draga mea ca fac eu... Vin obosit de la munca sa va fac voua curat in camera " si ma face sa ma simt vinovata
Oricum ii zic mamei dar este prea ocupata sa vn la noi si pur si simplu le pune fetelor sa faca curat dar fetele pleaca repede din casa
Eu am o gramada de teme si nu prea am timp sa fac curat mereu dupa ele
Ce sa fac... cum sa abordez situatia
Adica ele nu ma asculta deloc
eu stau sa le fac mancare si sa le ajut la teme iar ele nu am rasplatesc deloc
Nu vreau nimic doar putin respect ca fiind mai mare ca ele
Voi cum ati proceda cand veniti seara de la scoala si gasiti camera un dezastru. carti caiete... haine peste tot si tot eu trebuie sa fac curat
?
Nu am deranjeaza sa fac odata pe saptamana dar sunt atat de dezordonate si trebuie sa fac curat in fiecare seara
Iar mama le considera prea mici si tot eu trebuie si sa fac curat in bucatarie ( spal vase... curat masa. matur... spal pe jos )
Eu m-am gandit sa le mai dau cate o palma ( cateodata ) cas ase invete minte dar la noi inj casa nu avem voie sa vb urat sau se le bat ( sa le bat adica sa le mai dau una cateodata ca nu mai am rabdare )
Oricum intr-o seara cand i-am zis celei mai mari ( 12 ani ) de ce nu am ajuta la curatenia a zis ca ce i-am cerut ajutorul?
Adica cum vine asta : sa-i cer ajutorul sa faca curat in camera noastra unde se presupune sa trebuie sa facem toate?
Deci... voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| katomika a răspuns:

Ai putea sa intri si tu in ''clubul'' lor adica sa incerci macar o saptamana sa fii nesimtita si sa faci dezordine mai ''mare'' si sa nu le mai spui nimic alor tai(sa te plangi) atunci o sa vada cum e Dar ar fi bine sa fii super nesimtita sa le raspunzi cu aceiasi moneda ''Dinte pentru dinte''

7 răspunsuri:
| marialungu a răspuns:

Dupa felul meu de a fi as lasa si nu as mai face nici eu pentru ca sunt incapatanata si eu, si unde se poate ajunge cu mizeria, isi vor da seama si vor face daca e atat de murdar, dar ca o metoda buna ar fi sa scrieti pe usa luni ea face curat peste tot, marti tu, ....tot asa, poate functioneaza

| MrsDraguttza explică (pentru marialungu):

Pai nu pot sa nu afc Se supara aprintii... mai ales ca ei vin la noi in camera mereu
Si nu pot sa nu fac pentru ca nu suport mizeria
Nu sunt obsedata de ea dar nici sa stau in mizerie nu imi place

| katomika a răspuns:

Cred ca ar trebui sa lucrezi la relatiile tale cu cei din familie...eu am un frate mai mare care spala vase si sa nu te razi sa mai face si altele... dar relatia noastra e foarte apropiata si nici nu am facut acea ''listuta'' cu sarcini (parerea mea e ca nu ar functiona e prea de copii)
sper ca te-am ajutat avand in vedere ca nu am avut niciodata o situatie asemanatoare:-D

| MrsDraguttza explică (pentru katomika):

Fratele tau spala vase
al meu nu face nimic
Toate pica pe mine
Si fac asta cu placere ( curatenie )
Dar in camera noastra ( a fetelor ) nu pot sa fac cu placere pentru ca... nu stiu
Am incercat odaat lista si fetele s-au tinut de ea dar s-au plictisit sa tot faca curat unde ELE faceau dezordine si au renuntat
Eu ziceam ca ele sunt cam nesimtite
Intr-un cuvant sunt lenese iar eu sunt naiva ca tot fac mereu dupa ele
Cred ca o sa incep sa imi strang doar lucrurile mele si o sa le las asa pe ale lor pana cand incep si ele sa si le adune
Desi o sa dureze

| MrsDraguttza explică (pentru katomika):

Pe asta chiar o so incerc
Mersi de sfat

| katomika a răspuns (pentru MrsDraguttza):

N-ai pentru ce
si succes!

| MrsDraguttza explică (pentru katomika):

Mersi
acum sa-ti dau funda!

| katomika a răspuns (pentru MrsDraguttza):

Ai putea sa intri si tu in ''clubul'' lor adica sa incerci macar o saptamana sa fii nesimtita si sa faci dezordine mai ''mare'' si sa nu le mai spui nimic alor tai(sa te plangi) atunci o sa vada cum e Dar ar fi bine sa fii super nesimtita sa le raspunzi cu aceiasi moneda ''Dinte pentru dinte''