| foxsilver a întrebat:

As vrea sa stiu cum se planteaza gazonul?

8 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Prea simplu. Intai trebuie sa cureti terenul de boscheti, in special spir, apoi sapi, arunci semintele si uzi seara sau dimineata, cand nu e soare.Si in 3 saptamani apare gazonasul. Acum e frig sa-l pui, trebuie mai la primavara martie-aprilie. Bafta.

| foxsilver explică (pentru Sabin91):

Multumesc pentru informatii.Nu-mi ramane de facut decat sa plantez gazonul, iar pentru acele tije de aerisire ma mai gandesc.

| deavolu a răspuns:

Un lucru bun de tinut mine sa sa cureti bine suprafata unde il plantezi de pietre cat de mici ti sar parea ele cai crede-ma sunt dureroase cand cazi pe ele

| Vince a răspuns:

Daca doresti un gazon frumos,in care sa nu fie alte ierburi,o metoda care cere putina munca,dar care va da rezultate estetice frumoase,este aceea de a curata terenul de absolut orice este pe el, pui folie asemanatoare celei de la sacii de plastic, apoi daca poti rezolva de mranita (indicata ar fi cea de oaie-pentru ca nu permite cresterea decat a gazonului in ea, deci scapi de orice alt fel de buruieni), apoi plantezi gazonul si il uzi zilnic.Primavara se poate uda atat dimineata cat si seara, dar pe timpul verii numai seara, deoarece daca il uzi dimineata, soarele il poate arde, pentru ca fierbe apa care nu o asimileaza nici pamantul si nici gazonul la temperaturile acelea ridicate.

| foxsilver explică (pentru Vince):

Mi s-a parut prea complicat sa pun gazon, asa ca, m-am limitat la iarba, pur si simplu.
Oricum, mersi pentru raspuns!happy

| Vince a răspuns (pentru foxsilver):

Cu placere! Oricand, cu drag.

| Vince a răspuns (pentru foxsilver):

Imi cer iertare daca cererea de prietenie trimisa te deranjeaza. happyMa gandeam, dupa felul in care am vazut ca sti sa comunici, ca poate vom putea purta si noi conversatii amicale ca intre doi oameni civilizati, spre deosebire de anumite persoane intalnite pe aici care pur si simplu, au uitat sau nu au invatat gramatica Limbii Romane.