Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

SAlut! M-am hotarat sa plantez gazon in gradina mea, insa am nevoie de cateva sfaturi de la un specialist:

1- Cand si cum se planteaza gazonul?

2- Legat de plantarea gazonului, nu dispun de o masina de imprastiat semintele. Care este cea mai buna metoda de a imprastia semintele manual si uniform pe teren.

3- Eu in curte am un caine, care il tin dezlegat. Dupa ce voi insamanta gazonul, si pana va prinde putere il voi tine legat, dar apoi il pot lasa liber? Afecteaza gazonul invreun fel?

4- Daca insamantez foarte des, existe vreun risc?

5- Dupa insamantare, pot acoperii semintele cu un strat subtire de nisip? Eventual, inainte de plantare sa ameste putin pamantul cu nisip?

6- Dupa planatarea gazonului, vor mai aparea buruieni? Cum scap de ele, fara sa ard gazonul?

7- Ce are trebuie sa mai stiu inainte sa fac treaba asta?

Răspuns Câştigător
| adishorMS a răspuns:

1 orcand
2 cu mana sau direct din punga prin lovire ca la condimente in mancare sa nu scapi prea mult eu arunc cu mana printre degete3 gazonul este facut pentru asta dar ii dai drumu numai dupa a 2 - 3-a taiere cand devine ca peria
4 nu exista nici un risc si asa va trebuii sa mai completezi ulterior
5 e bine si cu nisip dar cel mai bine e cu 5 cm.de pamant oricum trebuie acoperit ca daca nu il mananca pasarile
6 da
daca iei gazon din comert atunci poti sa-i dai cu ierbicid special sau sa smulgi toate buruienile manual
7 gazonul odata plantat trebuie udat zilnic mai ales in zilele toride de vara oricum si ulterior va trebuii uda pt.intretinere
in aceasta perioada ar fi ideal de plantat gazon
pentru a avea rezultate trebuie intretinut prin taiere, plivire, ingrasamant etc
cu un gazon frumos ai si fff multa treaba mai ales pana il faci
cineva spunea "mai bine pui porumb decat gazon" acum dupa 5 ani de cand am gazon in fata casei tind sa-i dau dreptate cateodata

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

1-nicicind-iarba pentru gazon se seamana si rar se planteaza dar nu ai tu covor de gazon sa il plantezi. Gazon este numele unei suprafete de teren inerbate.Nu exista o iarba cu nume de gazon.Deci frecvent se seamana ca sint seminte.Plantezi doar cind ai deja plante ce urmeaza sa le pui in pamint.Cind semeni? Poti semana oricind dar trebuie sa ai apa sa uzi mereu, mai ales vara si sa uzi de citeva ori pe zi. Daca semeni deci nu plantezi si nai masina nu conteaza ca semeni acasa la tine nu semeni hectare. Uniform se vede ca imprastii saminta la suprafata solului, deci se va vedea cit de uniform este, iar daca vezi asa mai putin pe alocuri mai dai acolo.3-daca ai ciine e clara o sa rasara la anul si multi ani. Daca il tii legat va trebui sal tii cel putin un an pina ce iarba se inteleneste bine. Daca ii dai drumul dupa ce iarba a rasarit este ca si cum ai muncit degeaba.4- risc nu prea este pentru ca nu toate semintele vor incolti, iar unele vor zbura poate altundeva, deci daca semeni mai des nu se intimpla nimic rau.5-da poti acoperi chiar este indicat daca poti, ori asa cui grebla daca stii cei aia sa le acoperi cumva dar nu facind miscari de du-te vino ci doar asa batind usor solul pe loc, cred ca intelegi ce zic, daca nu faci inainte incercari.6-dupa semanat sa apara buruieni? da vor aparea si va trebui sa le elimini smulgindule cind sint destul de mici astfel incit sa nu deranjezi iarba rasarita.insa de obicei daca iarba semanata are cei trebuie va rasarii rapid si va sufoca alte buruieni care vor sa apara. Iarba este cel mai indicat sa fie semanata primavara cit mai devreme asta daca si natura terenului o permite. Iarba pentru gazon se simte superbine in conditii de racoare.Vara daca tu nu vei uda ceea ce vrei sa faci va disparea f rapid.Nu prea tolereaza uscaciunea si dispare frapid.Deci trebuie sa uzi, iar in conditii de clima asa mai rece sa zic cum este mai spre munte creste super bine.7- ce mai trebuie sa faci inainte? Treb sa lucrezi bine terenul ala sa il faci cit mai drept daca poti sau ma rog sai dai forma ce tu o doresti, iar cind lucrezi trebuie sa maruntesti f bine.Deci ai nevoie de un sol f bine maruntit si afinat.Cam asta e asa in mare.Nu trebuie sa te sperii, asa la prima vedere pare ca e complicat dar nu e deloc. Apoi mai te si misti faci miscare dai cu sapa etc.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Găseşti şi aici sfaturi,
http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php? 18426-Sfaturi-plantare-gazon-frumos-si-sanatos
Te pup!

| flavius20201 a răspuns:

Https://semintecanabis.ro recomand pentru gazon laughing)

| bogust a răspuns:

Este un articol cu toti pasi pe care trebuie sa ii urmezi pentru a avea un gazon perfect:
http://spatiiverzitimisoara.ro/2017/12/22/gazonarea-unei-suprafete/

| bogust a răspuns:

Sau daca te intereseaza gazon rulat:
http://spatiiverzitimisoara.ro/gazon-rulou/

| antibioticul a răspuns:

Gasesti produse aici www.semplus.ro/gazon precum si cum instructiuni cum se planteaza