| Rienmedire a întrebat:

Buna TPU! As vrea sa va intreb, este gresit daca vreau sa imi pun faianta si pe tavan la baie?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Greșit nu. Daca reușești să o pui. Ai greutatea adezivului, a placii de faianță, și poți fi fericit daca sunt placi mari, ceea ce înseamnă surplus de greutate, ar trebui sa te întreb cum vei face sa stea plăcile acolo sus pana se întărește adezivul. Poate ai de gînd să folosești popi, cate unul la fiecare placa, din aceia care se folosesc la planseele de beton cînd sunt turnate, pentru a susține greutatea betonului pana se întărește happy?
Poți să mai pui și poziția extrem de "comoda" ce o vei avea lucrind pe tavan. Asta va fi un bonus happy.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti dai seama ce se intampla cand va incepe sa pice?

| RAY a răspuns:

Cum sa pui faianță pe tavan ))))) de unde va vin ideile astea, mai bine pune gresie sa nu alunece spiederman )))))

| ReddY25 a răspuns:

Nu suna si nici nu arata bine

| carevaescu a răspuns:

In principiu nu...
DAR
Nu recomand pentru ca daca se foloseste tehnica normala si adezivi obisnuiti, probabilitatea ca va cadea este f, foarte mare. Umezeala nu ajuta deloc in acesta privinta.

Daca mesterul tau se pricepe, are experiență enorma, posibil sa-ti recomande un adeziv potrivit (si posibil sa combine cu fixare mecanica), dar deoarece este o cerinta neobișnuită - nu am vazut nicaieri asta - e improbabil.

Daca baia are tavanul suficient de inalt, posibil sa poti face un tavan fals cu fixare mecanica. Dar si aici nu stiu de unde ai gasi panouri care sa imite estetica de faianta, darămite a faiantei tale. In plus, din cauza umezelii, doar anumite sisteme pot fi folosite (materiale specifice, aerisire, etc).

In concluzie, nu e o idee buna.