| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, astăzi am cumpărat niște semințe de pepene roșu și aș vrea sa știu : cum se plantează, unde se plantează, trebuie udat zilnic? Câte semințe pun în gaură, câți cm trebuie să aibă gaura, la ce distanță le pun unul de celălalt, trebuie sa pun pământ peste, să folosesc îngrășământ chimic sau pământ? Știu, știu sunt întrebări stupide dar sunt doar un copil și e prima dată când plantez ceva în afara de copaci.

Doar răspunsuri din experiență daca sunțeti agricultori. Fara link-uri și așa dacă se poate să îmi și răspundeți la întrebări.
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

In general pepenii se plantează pana la începutul lunii mai.Pepenele roșu are o perioada mai lunga de vegetație pana ajunge la coacere, si are nevoie de căldură in perioada coacerii. Terenul trebuie pregătit de preferință de toamna.Se face o "groapa" adînca de 2 cm, se pun semințele 5-6 in ea la distanta una de alta in forma de cerc cu diametrul de 20 cm si se acoperă cu pămint mărunțit cu o grosime de 1, 5 cm. Daca nu ploua se uda zilnic pana la răsărire,după aceea nu se mai uda des, deoarece rădăcinile in solul ud se întind pe orizontala si nu intra adânc in pământ, iar in caz de seceta mare plantele o sa sufere din cauza lipsei de apa, daca rădăcina e infipta bine in pământ își asigura apa din sol, udatul facandu-se mai rar.