Întrebare recomandată | PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, care cunoasteti si sunteti de profesie viticultori, as dori sa mi se spuna cand e perioada de inradacinare a vitei de vie. Am habar doar ca se planteaza la o adancime de 25 - 35 cm sau 35 - 40 cm, depinde de coarda se taie din via mama la 2 cepi (noduri) si ca se lasa in apa 47 de zile pana ca aceasta sa dea radacina. Da nu stiu in ce luna se face aceasta inradacinare, pot si acum?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Deci tu vrei sa inmultesti viata de vie prin butasi.Cand se face? Cand tai via, atunci alegi coarde de 1 an lungi de cate 4-5 ochi sapi o gropa cu cazmaua, adanca cat sa intre coarda aia si sa ramana 1-2 ochi la suprafata solului.
Pui pamant in grosapa tasezi, apoi la suprafata peste 1-2 ochi aia acoperi cu pamant bine maruntit, faci asa ca un musoroi, acoperi sa nu se mai vada deloc coarda aia cu 1-2 ochi ok?
Sa fii sigur ca se prinde bagi acoo 2 corzi, una din ele se va prinde.

Terenu inainte de plantare se ara, se mamrunteste, sau daca pui in curte sapi la cazma maruntesti si poti dupa doara sa infingi coardele alea in pamant lansat 1-2 ochi deasupra solului, peste faci un musuroi de pamant si lasi asa.
Eventual acolo in gropa apa sau daca ai sapat si ai infipt doara, inainte sa faci musuroiul ala poti pune ceva apa, sa fie pamantul in jurul coardeloe umed.
Musuroiul ala il lasi asa pana cand vita singura isi va scoate frunzele afara, cand face lastari de stiu si eu 10-15 cm atunci dai la o parte pamantul care formeaza acel musuroi.

Deci via se taie inainte dea pleca ochii aia, ca urmare tu tai, si atunci dupa 2-3 zile sau in ziua aia poti planta acei butasi.
Ce spui tu nu se face asa,aia este o metoda de asta babeasca sa-i zic asa sau nici peacolo, este o metoda de om care nu se pricepe de la oras.
Inca ceva, metoda asta de inmultire se practica doara la hibrizi, Nu faci chestia asta la vitele nobile, daca stii despre ce vorbesc.
Vitele nobile daca vrei sa le inmultesti in felul asta o sa moara dupa cativa ani, stiu si eu 3-4 ani maxim sau mai devreme vor muri.

Poti inmulti si prin butasi vita nobila doara daca plantezi pe un teren nisipos, foarte nisipos.
Altfel indiferent ce soi este va muri.Deci vitele nobile de regula se altoiesc.
Ce mai poti face? Poti de asemenea sa inmultesti vitele undeva linga casa, ceva gen cum cultivi cartofi, sapi un sant lung de cativa metri, sau depinde cate vite vrei sa obtii, acolo pui butasi din astia cum ti-am aratat mai sus unu linga altul cati vrei 100, sau o mie,faci un bilon,deci tot un fel de musuroi dar lung,ala se numeste bilon si fiind linga casa,poti avea grija mai bine,sa smulgi buruienile, sa uzi daca e nenvoie, iar vitele alea anul urmator le poti scoate, vor avea radacini si le poti planta la locul definitiv, atunci sigur stii ca ase vor prinde avand radacini proprii.

Alta metoda ar fi sa pui butasii astia in ceva galeti si la fel tii linga casa, sau nu galeti ceva ca o juma de galeata unde pui butasi cu 2-4 ochi, depinde si de lungimea dintre noduri, dar hibrizii in general is scurti ingtre noduri, deci bagi cate 2 butasi in galetusa, asta daca vrei sa obtii putine vite, le tii asa si 2 ani, vitele alea vor creste, radacinile vor impanzii tot pamantul ala si le poti planta dupa in orice perioada a anului, chiar si vara, avand siguranta ca se vor prinde 100%.

Cand faci asta? Inainte sa porneasca ochii aia,cum am spus de regula vita de vie se taie cand este uscata,cand ochii aia nu se umfla inca.
Poti recolata butasi,asta daca primavara nu ai de unde,deci poti recolta butasi si de toamna,dupa ce frunzele au cazut, tai butasi mai lungi, sapi o gropa undeva adanca, asezi butasii acolo culcati, apoi ii acoperi cu nisip si tii asa pana primavara, la fel cand temperatura noaptea este pozitiva undeva peste 10 grade atunci poti sai plantezi.
Dar cel mai bine sa nu te incurci plantezi atunci cand taie oamenii via primavara, atunci este cel mai bun moment.

se folosesc doara buasi de 1 an, ii recunosti f usor dupa culoare sunt rosiatici, cei trecut de 1 an sunt negri lemn inchis la culoare.
Scuze c am scris atat,dar am mai vazut intrebari deale tale si ai nevoie de explicatii mai amanuntite laughing, sper sa nu te superi, dar asta e nu toata lumea sa naacut inavata sau au avut dea face cu tot ce misca pe pamantul asta.
Daca vrei un sfat, eu zic daca tot vrei sa faci pui ceva baga un soi nobil, cumpara sunt peste tot la vanzare, dar cel putin ai ceva bun de calitate.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Si vita de vie roz se prinde in zona mea eu sunt din salaj vecin cu judetul maramures. Stiu de gluma nu ma supar, mersi.

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

E tot vita de vie, deci unde merge una merg toate singura chestie sa nu aibe coacerea foarte tarzie pentru ca la munte strugurii pot ramane mai necopti.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru relian):

Eu sunt din Ileanda Salaj nu am zona de munte, singura zona de munte sunt in Maramures muntii Gutin dar eu sunt in zona de deal.

| relian a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

E bun, pune ce vita vrei, o sa fie bine.

| daniel889 a răspuns:

Tu nu folosesti Google pe motiv ca?!

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru daniel889):

Ba da dar acolo nu-mi spune cand e perioada potrivita iar pe Youtube arata doar cum se face, nu si cand se face nu spune in video.