Întrebare recomandată | clauddiu a întrebat:

Buna TPU
cat costa sa intreti o plantatie de la 0 de ciresii sa zicem ca pamantul e al meu nu mai trebuie sa-l cumpar dar cat ajunge pui de ciresi pentru un hectar si ce trebuie sa le faci pana dau rod adica asta inseamna vreo 3-4 ani? cu ce trebuie stropi chestii din astea... deci pana incepi sa scoti bani din ei cat te costa intretinerea timp de 4 ani? mulumesc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cineva spunea ca nucul nu trebuie stropit ca e mai bine bla bla.Asta crede el si daca apar viermi ce face? Aaaa poate vrea doar sa stea la umbra nucului, asta e altceva.Ok sa trec la tine cu ciresii.Chestia asta este o idee buna sa nu zic f buna, insa trebuie sa cunosti citeva chestii legate de natura ce inconjoara acesti ciresi.Eu la fel am gindit pun ciresi si mam scos.Problema este ca in RO nu mai exista agricultura cum era odata, iar animalele, pasarile tot alea sint, ba mai mult sau inmulti si mai rau.Ca urmare vei avea mari probleme cu ciorile si graurii care sint flaminzi si care pur si simplu iti vor devora toti ciresii, iti va minca toata recolta.Creedema ca stiu ce spun.Bineinteles ca sint metode sai opresti dar alea costa bani.Deci asta spuneam ca e mai bine sa te informezi inainte cit te duce un sistem de protectie cu plasa.Nu e doar plasa cit mai ales sustinerea acelei plase prin care pasarile nu pot patrunde. Daca rezolvi aceasta problema care va apare imediat cu ciresi vor incepe sa faca fructe atunci traba este buna.Intrebi cit te va costa intretinerea? Asta depinde citi pomi ai, ce suprafata ai.Dar si sa zic sa ai 50 de pomi pasarile tot vor veni.Eu am plantat ciresi la mama in gradina vreo 70 sau 80 in total din care 30 sau 40 sint ciresi si e jale cu J mare o luna de zile sta mama si nu mai stie ce sa faca sa goneasca pasarile.Deci asta este o mare problema.Acum tu trebuie sa faci rost de pomi altoiti de la o ferma specializata care se ocupa cu asa ceva.Nu te du mai stiu eu unde si aia zic ia cas buni ca nu stiu ce. Ferma respctiva va trebuie sa-ti dea garantie pentru acei pomi pe hirtie, fiecare pom sa aiba o eticheta cu numele fermei si soiul de cires scris pe ea, eticheta de plastic.Bine sa trecem peste ca poate deja stii astea.Restul terenu trebuie arat f adinc cit mai adinc poti dar oricum peste 30 cm si asta din toamna si pomii sai plantezi primavara.O alta problema va fi ca oamenii tii poate fura, ii smulge din pamint dupa cei plantezi ca asa sint oamenii.Dar poate ca nu deci sarim peste.De ce spun asta? Pt ca astea sint cheltuieli pe care oamenii nu le baga, ori nu se gindesc la inceput.Trebuie paznic, ala trebuie controlat, trebuie sai creezi conditii si asa mai departe alea se numesc Cheltuieli.Eu am vrut sa infiintez o plantatie de pomi pe o suprafata mai mare dar majunge cheltuielile cu paza mai mult decit toate restul puse gramada, decit costul pomilor+arat+discuit etc.Dar sa spunem ca tu n'ai astfel de probleme. Dupa ce plantezi ce trebuie sa intretii? Nu e mare lucru de facut, deci nu-s cheltuieli mari, chiar este f simplu. Daca nu prea ploua le dai ceva apa, mentii terenul curat de ierburi si stropesti de sa zic asa max de 2 ori pe an, chestie care nu este scumpa deloc avind in vedere ca pomii au acolo citeva ramurele.Cam asta e tot ce faci in timpul anului. Iarna daca pomii sint liberi, adica daca nu-s imprejmuti cu gard de plasa va trebuie ca fiecare pom sal legi cu ceva folie sau tevi de plastic la tulpina ca nu cumva sa vina iepuri, caprioare sai manince.Credema ca asa se intimpla iarna iepurii rod copacii de nu-ti vine sa crezi mai ales pomii fructiferi care au coaja mai suculenta si subtire.Asta in primul an de la plantare. Apoi in fiecare an executi la fel plus in anul doi formezi coroana, adica lasi ramurele cite vrei sau cite trebuie pentru a forma viitoarea coroana a pomului, iar restul se elimina.Nici lucrarea asta nu e scumpa deloc e f simpla si ieftina o faci singur indiferent citi pomi ai daca te pricepi.In rest dupa ce pomii intra pe rod vei mai face acolo o stropire in plus.Deci sa zic asa in mare faci 2 tratamente pentru insecte si una pentru boli si cam asta e. Daca n-ai ce face poti face si un tratament iarna asa sa zic sa mentii pomii ca la farmacie si in rest nimic.ATENTIE ciresii nu se taie, deci la ciresi nu faci operatii de taiere, deloc sub nici o forma.Doar daca ai ramuri uscate sau rupe le elimini pe alea si atit.Ciresul daca l-ai taiat la revedere fructe pe anul ala.Ca de altfel si nucul visinul si gutuiul.Cred ca probabil stii astea pentru ca de aia ma gindeam eu ai ales ciresul ca nu prea ai ce lucrari sa faci la el, deci este f ieftin sal tii.Si mai avem o lucrare si anume recoltatul care este cea mai migaloasa si care de fapt este cea mai mare lucrare sai ziceam asa la cires.Asta e tot cheltuieli mari nu-s deloc daca rezolvi pasarile, paza si animalele iarna.bafta oricum si daca vrei un sfat as zice planteaza prun STANLEY, si cais, ca preturile sint f bune, intretinerea ca si la ciresi, dar scapi de pasari care se pare nu se dau la caise sau prune.Nu stiu de ce dar caise sigur nu maninca, asta din ce am vazut si observat iar prune deja la vremea aia u ce minca pe altundeva. Aaaa ai spus citi ciresi la hectar? Pai folosesti aproximativ 400 de pomi, sau plantezi la distante de 5x5 m ori 5x4m dar cel mai bine e 5x5 m.Siti recomand sa cumperi pomii de la o pepiniera din asta mai veche una de pe vremuri de acum 20 de ani de pe vremea lui ceausescu ca sint.Si mai exact cauta prin ardeal astfel de pepiniere pentru ciresi.Ca soi nu conteaza dar poti sa alegi, ma refer la culori.Acum pretul nul stiu depinde de la an la an si de pepiniera, dar in genral mai oate au preturi apropiate.Acum un an parca erau 12 sau 13 lei bucata.De pret te poti interesa direct, poti cauta si pe net si gasesti si suni si intrebi.Cam a sta e in mare.

| Park1Suin a răspuns:

Cel mai rentabil ar fi sa intretii o plantatie de nuc. Spre deosebire de cires, nucul nu cere stropiri sau alte chestii.Eu as zice sa alegi o plantatie de nuc, dar alegerea iti apartine in totalitate doar tie. Poti sa te mai interesezi si din alte surse, cum ar fi : internetul, biblioteca...

| OmuCuBasca a răspuns:

Http://www.casadex.ro/2011/06/ciresul-plantare-si-ingrijire/
Costurile le vei afla vizitand site-urile de profil.