| OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi a întrebat:

Salut, sunt curios intr-o privinta si as avea nevoie de un raspuns. Daca eu ma duc la o casa de pariuri si imi cumpar un bilet cu 3-4 meciuri pe el si am un castig de 3000 de lei sa zicem trebuie sa platesc impozit pentru banii aia? Daca da, cum naiba dovedesti ca ai castigat banii la pariuri daca biletul ala tu de regula il dai alora sa ti-l scaneze inainte sa-ti dea banii? Sau cum se face platirea impozitului in situatia asta? Stiu ca se face anual dar daca castigi o suma mare de bani cum faci? Adica de exemplu sa zicem ca-ti pui in cap sa faci bani din pariuri si nu pui cu 2 lei 100 de meciuri incepi sa pui asa : 100 de lei ca bate real madrid si barcelona in meciul urmator si adunat ai o cota de 1, 90 bagi 100 de lei si scoti 190 daca faci asa de 3-4 ori pe zi si faci sa zicem din 100 de lei 1000 de lei asta ar insemna ca faci intr-un an cam 365 de mii de lei, cum dovedesti provenienta banilor? Intreb pentru ca pana acum n-am fost in situatia sa platesc impozit ca inca n-am avut un job.Si nu prea stiu cum sta treaba.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul pariurilor impozitul pe castig se retine de casa de pariuri si se vireaza la bugetul de stat, tu primesti doar castigul net, din care a fost scazut impozitul si nu mai trebuie sa declari castigul sau sa completezi vreun formular.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se mai plătește impozit la ANAF! Toate impozitele sunt reținute la sursă, automat! Așa că nu mai trebuie să completezi nici un formular. Ceea ce este pe spatele biletului este de ajuns!
https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

| StrongHeart a răspuns:

Te pune sa scrii pe spatele biletului nume, prenume si cnp.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Asa tin minte ca se facea. Nu stiu sigur ca nu am mai jucat de ceva timp.