| Desembra133 a întrebat:

Buna tpu.Cat m-ar costa daca as tine pornit o ora intreaga un ventilator de 50 W?

25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pretul unui kilowat inmultit cu 5 kilowati. Cat mai e un kilowat?

| Desembra133 explică (pentru anonim_4396):

Cum adica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Desembra133):

Scuze,50 de wati face 0, 05 kilowati. Inmulteste 0. 5395 cu 0, 05 si iti da cati kilowati consumi pe ora. 0. 5395 e pretul pe un kilowat, parca asa stiam.

| Desembra133 explică (pentru anonim_4396):

Mi-a dat 0. 026975. Cat inseamna asta?

| mgtow a răspuns (pentru Desembra133):

Daca locuiesti singur poti sa-l lasi pornit 24 din 24 si iti vine factura de 25 de lei. Cel putin eu o luna am 12 lei apoi 30 lei, 2 lei, 25 lei cam asa imi vin facturile si stau singur

| anonim_4396 a răspuns (pentru Desembra133):

Un kilowat la 5-6 ore.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Energia nu se masoara-n kilowati, iar 0.05 * 6 nu da 1.

| Desembra133 explică (pentru mgtow):

Nu sunt singur.Mai sunt inca 3 membrii.Dar daca as tine ventilatorul de 50 W pornit cat as platii la 5 ore? 10 lei sau cat?

| Desembra133 explică (pentru anonim_4396):

Asta inseamna ca la 5 ore platesc 0.5 lei?

| Desembra133 explică (pentru doctorandus):

Tu stii cum se calculeaza?

| doctorandus a răspuns (pentru Desembra133):

Da, E=P*t, formula se invata la ora de fizica la scoala generala. Pretul=E*(costul in RON/kWh).

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Pe factura in kilowati vine.Asa am inteles de la baiat ca vrea sa stie cat consuma ca sa stie cat plati. Banuiesc ca un motor de 50 de wati consuma 50 de wati la ora, nu? 50 de wati face 0, 05 kilowati la ora.Prima data am gresit dar am intrat pe un convertor ce pnm, ca de-aia avem net. Stiu ca pe factura imi vine consumul in kilowati consumati. Mai bag odata la calc si imi da 20 de ore de functionare continuu pentru un kilowat. Asa! si cum kilowatul este 50 de bani sau cam asa, in functie de regiune si de calitatea curentului, una peste alta ar veni 1 leu in 24 de ore. Macar se merita acel ventilator sau mai bine imi fac vant cu un ziar sa fac economie de leul asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Desembra133):

Un leu pe zi ma.La o luna de mers intr-una, 30 de lei.

| Desembra133 explică (pentru anonim_4396):

Ms. big grin asta voiam sa stiu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ntz, pe factura nu-ti vine consumul in kilowati. Cine n-a dormit pe el la ora de fizica din scoala generala stie si de ce (atunci se invata diferenta dintre energie si putere). Asa ca posibilitatile sunt doua: sau n-ai facut inca fizica de clasa a saptea, sau ar trebui s-o faci din nou.

Eu am calculat cu 60 bani/kWh si tot nu mi-a dat un leu pe zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

O fac din nou da-o dreacu de fizica. Am 42 de ani si numai la ora de fizica de clasa 7-a nu mi-e gandul acuma cand am familie si tot stresul intretinerii ei.

http://imgur.com/fpFTXGs

Platesc lunar factura si tu imi spui ca pe factura nu vine consumul in kilowati? Nu am mai marit poza ca imi ia prea mult timp. Uita-te cu atentie ca scrie kw, cred ca inseamna Kilowati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai o factura enel? Uita-te sa vezi ca nu in wati se vine consumul. 0, 03 lei pe o ora? :))

Uite un calculator sa vezi ca nu aiurez.Bah,platesc factura de 20 de ani ce dracu.

https://www.enel.ro/crosweb/calculator/factura_casnic?p_loccons.id=

Scrie destul de clar ca in kilowati sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Http://imgur.com/qcRHXRJ

Uite aici consumul total al motorasului tau, a doua de sus in jos, calculat in regiunea Dobrogea unde e mai ieftin.Ti-am zis 30 de lei, depinde de regiunea unde locuiesti. In Dobrogea dupa cum vezi e mai ieftin kilowatul.

Daca as ave motorasul tau, as plati 23, 99 de lei pe o singura luna, adica 240 de mii de lei vechi. Dar cu pretul maxim al kilowatului consumat da tot 300 de mii de lei lunar.Cum facturile vin la doua luni platesti 600 de mii de lei, in functie de zona ta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, tu ai probleme cu cititul: kWh (kilowattora) nu inseamna kW (kilowatt). Prima masoara energia, al doilea masoara puterea. Ce faci tu e ca si cum ai spune ca distanta Pitesti-Bucuresti este de 118 km/h sau ca ai o greutate de 80 kg/s.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Te abati tu la 118 km de intrebare pusa de baiat. raspunde clar si la obiect, lasa-ma cu fizica, nu ma nevoie de ea acum. E coret cat a zis ca plateste sau nu? Atunci da tu un raspuns cat plateste.Ai zis ca nu vine factura in kw, dar cum vine?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pretul in RON la 60 bani pe kilowattora, pentru functionat continuu timp de 30 de zile: http://www.google.ro/search?q=(50W+*+30*24hour+*+0.6+)%2F+1+kWh

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Baga si tva si iti da cat am zis eu.Esti bun la fizica dar baiatul a intrebat cat l-ar costa daca...Si nici eu nu am dat bine raspunsul.In factura se mai adauga si rezervarea, si tva si taxa radio tv si iese la aproximativ o suta de lei la doua luni, cum vine factura acum. Da consumul pentru doar motorasul ala asa e.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Exemplu de tarif (cu toate taxele incluse): http://www.enel.ro/crosweb/calculator/factura_casnic?p_loccons.id=

(Baga 30 zile si 100 kWh.)

Pretul de 60 de bani pe kWh este un pret mediu, care include taxele.

Plus ca mai are si altele-n casa, nu doar ventilator.

| Astaeparereamea a răspuns:

Daca un bec de 100w consuma 1kw in 10 ore, ventilatorul tau consuma, in 24 de ore, in medie de 1 leu si cativa banuti