| GabrielGL a întrebat:

Buna TPU. O izolatie "bio"pentru pereti pentru interior (canepa...)care nu e toxica, nu polistiren?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu nu prea cred in bio, dar daca tu crezi, cea mai buna e izolatia pe baza de lână. Dar eu nu o sa înțeleg niciodata de ce lana e mai bio decat vata minerală sau polistirenul.

| GabrielGL explică (pentru regis):

Ai dreptate...ce era pe timpul bunicilor aia e bun si acum...

| regis a răspuns (pentru GabrielGL):

Deloc. Lana o fi de cand lumea, dar bunicii nu o foloseau in construcții, iar daca citesti mai atent, eu prefer vata minerala sau polistirenul.
Bunicii isi izolau casele (in special podurile) cu pământ argilos, ceea ce e o maaare prostie.

| cristi202 a răspuns:

Dacă te țin bine buzunarele, cea mai buna izolație "bio" e pluta. Pluta e una din cele mai bune izolații existente la ora actuala.

| GabrielGL explică (pentru cristi202):

Interesant...hmmm ma voi documenta

| cristi202 a răspuns (pentru GabrielGL):

Poți sa o faci. Vei descoperi ca asa e.

| IceRope a răspuns:

Paie. Mai bio de atât nu găsești, iar clasa de izolare este excelentă.