| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii alergici la haine confectionate din poliester, pot fi afectati de izolatie la casa cu polistiren?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Sunt materiale diferite.

| RAY a răspuns:

Logic ca nu, alergia e cand acel material se freaca de pielea ta

| LPCTSTR a răspuns:

Una este poliesterul, alta polistiernul, iar raspunsul este nu, daca exista izolatie cu polistiren, inseamna ca s-a mai si gletuit sau macar s-a acoperit polistirenul, deci nu exista sanse sa fie afectati.

| Zuse a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu am intrebat dupa ureche pentru ca polistirenul se electrizeaza pe piele similar cu poliesterul, ceea ce mie imi creaza stres si nu consider ca trebuie sa aiba contact cu pielea pentru un efect, ma gandesc ca traind in acea incinta pe termen lung poate se simte cumva... dar de aici deja intram intr-un context prea feng shui pentru locul asta blestemat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Zuse):

Pai traiesti in casa, dar izolatia este pe exterior, cum te-ar afecta polistirenul, macar prin atingere, printr-un perete de caramida/bca?

| anonim_4396 explică (pentru Zuse):

Fiecare e altfel, si dezvolta sau nu simptome la expunere >>
a) intr-un mediu natural, poti dezvolta o alergie la coaja de cartof
b) in mediu covid19 apar si asimptomatici nu-i frumoasa genetica?
c) ori mediu toxic(ti-ai masurat aerul din locul unde repiri sa vezi asa de curios) se stie ca aerul din casa poate(gresit. ESTE) fi mai poluat decat cel de afara din cauza chimicalelor cu care ne incojuram incostient_da un ochi pe o cutie de lavabil si INTELEGE ce scrie acolo, mirosul de proaspat zugravit in lavabil nu-i bun nici dupa uscare la cateva luni
ce miros are lavabilul stiky, sau vopseaua+diluant 509, sau doar diluant astea sunt emisiii pe care le poti simti direct sau nu daca sunt subtile si asta genereaza probleme fara sa stii intr-un anumit interval ce tine doar de genetica individuala
d) ex de expunere: un cunoscut turna fara masca de vapori organici (un cretin) rasini epoxidice pe jos in locuinte ca artist, cica el stie ca are imunitate ca s-a calit in timp (gresit NU te poti cali la asa mirosuri) de aici in scurt timp l-au gasit cu diverse cancere, leucemie, acum este leguma, (degeaba avea organism relativ tanar si puternic).
---
Si polistirenul poliesterul tau, daca ai cu ce sa-l masori(da nu sta nimeni si vezi in timp) si asta emite ceva sau are in compozitie ceva dubios, de aia e bine sa mergem spre natural in lumea asta nebuna si rapida, nu fast food gen fornetii kfc mcd msg. De cand aparut polistirenul/lavabilul modern aven mucegai in case pentru ca peretii nu respira si lumea nu aeriseste, nu face gauri de aerisire sa circule aerul.

Da si daca vrei inlocuitor de polistiren sunt panouri de cânepã presate, tin la cald(vara) tin la sunet(aici sunt smechere) tin la foc(nu arde, la fel ca si casa din baloti de paie care >> NU ARDE! desi pare ciudat! )
DECI alta calitate, peretele respira, SCAPA CINE STIE.

| Holiday a răspuns:

Probabil doar daca te/ti-o freci de peretele casei, pe partea cu polistirenul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si materialele de construcții fac parte din grupul alergenilor. Insa cei alergicii nu au simptome la toți alergenii. Daca ar avea ce ar fi de capul lor.

| WhiteLife a răspuns:

Poli e un prefix care se folosește pentru moleculele obținute prin polimerizare, adică legarea mai multor molecule împreună într-un lanț foarte lung. In afara de asta, nu vad ce ar mai avea celelalte două substanțe în comun. E posibil să facă alergie daca alergia e, de fapt, la un grup mai mare de substante, sau mucegai, praf, sau altele asemănătoare din casă, care pot fi o cauza.

| JicaContra a răspuns:

Daca nu are soareci care au rontait peretii si au facut praf din polistiren, atunci... NU, poliesterul ala e oricum acoperit (in mod normal)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Depinde de genetica ficaruia.
Da te agiti degeaba cand :
2. casele moderne au "emisii" de la tot ce avem modern in casa
lavabil-ca de var s-a uitat, glet, beton, adeziv polistiren, polistiren, sapun, dero, soda, plastic, pal-clasic ce da emisii formaldehida, saltele perne anti incendiu tratate cu alte chimicale, textile colorate cu chimicale si pline de acarieni, lacul de pe parchet, parchetul melaminat modern, placi osb, placi rigips albe verzi rosii(anti foc) sau mov(anti sunet), mai avem radiatiile electromagnetice de la tot cei electric prin casa, ++wi fi + 5g de la Orange, mai sunt multe.
3. Fara chimicale ar fi mai bine_daca ai sta intr-o casa pe varf de munte natur aer, lemn, tung oil, salt wals, yin-yang, cu haine de bumbac si lânã n-ai avea bai.

Building Without Nails: The Genius of Japanese Carpentry | China Uncensored
https://www.youtube.com/watch?v=7708E1bmoxc
1,290,325 views •Jan 6, 2015
China Uncensored 1.22M subscribers
https: // www.youtube.com / watch? v =7708E1bmoxc

Răspuns utilizator avertizat