| ZuZuC a întrebat:

Vreau sa imi spuneti daca ouăle de rataă lesesti se pun in incubatie. SI cat timp dureaza si informatii de baza. Dau funda si vot. MULTUMESC

7 răspunsuri:
| Hassel a răspuns:

Da, la fel ca cele de rata normala. 21 de zile dureaza incubatia. ratele lesesti sunt mai mici, dar mai rezistente ca cele galbene, si nu macaie, ci scot un fel de sasait. se cresc ca orice pasare, doar ca ar fi bine sa le asiguri caldura si apa din belsug

| catalin112 a răspuns (pentru Hassel):

21 de zile? la gaina dureaza atat, duci lumea in eroare happy
Eu stiu ce spun sunt Tehnician Veterinar straight face

| catalin112 a răspuns (pentru Hassel):

Si inca ceva la rata normala dureaza 28 de zile nu 21

| Bogdy2k a răspuns:

Buna, ouale se pun intre 8-16 aproximativ 35 zile, doar atat iti pot spune sigur.

| catalin112 a răspuns:

Ouale de rata leseasca sunt bune pentru inmultire, perioada de incubare este de 33 - 34 de zile. Daca ai un incubator performant nu iti va fi greu sa le intretii, daca este incubator normal ouale trebuiesc intoarse dimineata si seara. Prima daca ouale se pun cu varful in jos (asta este faza de pornire ). Trebuie sa ai grija de aibe apa in permanenta, Daca mai ai intrebari...

funda?

| PhooThay a răspuns:

Da, se pun. Dureaza in general cu cateva zile mai mult (sau daca nu ma insel chiar la fel) ca cele de rata romaneasca (d-aia alba). In rest, le tratezi la fel ca pe orice oua puse la incubatorwinking