| EmilTraian95 a întrebat:

Buna TPU vreau sa merg un weekend la un apartament si nu am incalzire deloc acolo as vrea sa cumpar o aeroterma dar nu stiu care este buna http://www.domo.ro/......twood_FH04 asta cum este? in cat timp se incalzeste o camera de 4x5 cu o aeroterma de 1000 w?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

E cam puțin 1 kW pentru circa 5 metri cubi de aer mai ales dacă mai pui la socoteală și pereții (plus plafon și podea) din beton sau cărămidă care au o inerție termică enormă. Pe de altă parte, dacă temperatura exterioară este fie și cu două-trei grade superioară celei din cameră, mai bine aerisește mai întâi vreo oră-două, nu doar pentru primenirea aerului, cât pentru a încălzi puțin incinta fără să consumi curent.
În plus, e bine să verifici că instalația electrică suportă măcar 2 kW la prize, să nu arzi siguranțele aiurea (sau mai rău, dacă alea nu-s corect dimensionate, să ia foc).