| Mihai_Olteanu_1968 a întrebat:

Buna ziua,am o drujba Dolmar care uda bujia si nu vrea sa porneasca deloc. Am verificat si curatat carburatorul,am schimbat diafragmele in el si cuiul pontou,am verificat carterul,simeringurile,adaptorul carburatorului,am schimbat bobina de aprindere si mai multe bujii. Am plecat cu reglajele carburatorului de la 1, 5 ture si progresiv am urcat si scazut, dar acelasi rezultat. Rog daca este cineva in masura sa ma ajute. Multumesc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scânteia la bujie e vizibilă, ai verificat (cum bine zice colegul mihai...)?

| mihai69 a răspuns:

Bujie udă înseamnă că nu aprinde amestecul. Cea mai probabilă cauză - lipsă scânteie (sau prea slabă). Verifică magnetou, cablu, avansul, distanța între electrozii bujiei.

| relian a răspuns:

Nu are aer, daca spui ca are de toate, asta ar putea lipsi, fara aer, doar cu benzina si scinteie nu arde.

Sa te ajute careva? Arunco, supara si tu o scula buna, daca esti sarac asa trebuie sa afci, cumperi lucruri de calitate, care nu te lasa in drum la prima ploaie.
Cumparind lucruri ieftine, ajungi sa te coste mai multe decat daca luai ceva bun de la inceput.

Un alt sfat, foloseste benzina cea mai scumpa, cu cifra opctanica cea mai ridicata, totdeauna, nu conteaza cit folosesti scula aia.
Alta optiune, schimba tot carburatorul, nu mai umbla tu la reglaje, lasa-l asa cum este el reglat din fabrica, curata filtru de aer, curata filtru de benzina, foloseste benzina ce am spus mai sus si o sa mearga.

| Mihai_Olteanu_1968 explică:

Se exclude magnetou,avans, distanta electrozi! Dupa cum am scris in vaicareala de mai sus, bobina aprindere noua, distanta bobina -volanta 0, 35, scanteie albastra constanta. Si totusi este moarta complet!