| Catte1990 a întrebat:

In urma cu doi ani, impreuna cu prietenul meu, am inchiriat o gasoniera. Nu s-a facut contract de inchiriere, nici macar proces verbal cu lucrurile din garsoniera si cu starea acestora.
In urma vizitelor proprietarei ( in lipsa noastra ) am hotarat sa ne mutam.
Am instiintat-o ca intr-o luna vom pleca din garsoniera dansei, si am rugat-o sa ne calculeze cat ar mai trebui sa ii plătim chirie, avand in vedere ca noi ii platim pe de 20 pana pe 20, iar luna urmatoare vom pleca pe data pe 09 ( normal ar trebui sa plătim de pe 20 pana pe 9, si nu o luna intreaga). la fel, a spus ca nu ne poate spune cat sa ii platim inainte sa vina sa inspecteze garoniera, ca trebuie sa vada ce e stricat. Ca o sa trebuiasca sa varuiasca. Etc.
Garsoniera fiind chiar pe coltul blocului, iarna se infiltreaza apa si se aduna mucegai. Iar ea sustine ca mucegaiul este din cauza noastra ( ca a venit o data la noi asta iarna, cand nu eram acasa, si ne-a trimis sms foarte revoltata ca de ce uscam hainele in casa, ca ei i se aduna mucegai din aceasta cauza - afara era ger. Deci imposibil sa fi uscat hainele afara ).
Cunoscand-o pe dansa, cu siguranta nu ne vom primi garantia inapoi, dar macar sa nu ne ceara bani in plus. Imaginandu-si anumite lucruri stricate de noi ( care cu siguranta nu isi va aduce aminte ca asa erau dinainte sa ne mutam. ) plus varuitul casei ( care nu stiu daca asta este treaba noastră sau a dansei.
Ma intereseaza daca ne poate obliga la plata suplimentara, ori sa faca plangere la politie impotriva noastra, avand in vedere ca nu avem un contract cu dansa, ci doar i-am dat o copie de buletin cand ne-am mutat.
Multumesc de raspuns!

1 răspuns:
| Hammurabi a răspuns:

Contractul era obligația ei și nu a voastră.
Îi spuneți frumos că dacă vă mai cere bani în plus și nu vă dă garanția înapoi veți merge și veți depune plângere și la poliție și la ANAF că nu v-a făcut contract.
Îi spuneți că așa v-a sfătuit avocatul vostru.
O să recuperați banii instantaneu.