| Mishu29 a întrebat:

am o multitudine de intrebari. Una dintre ele ar fi : care este cea mai eficienta raport calitate pret pentru antifonarea unei camere cu dimensiunile 3x3.4x2.30 m construita din caramida?
Alta ar fi : daca in camera am 95-100 db frecvente de la 35 hz pana la 17khz (pana acolo sunt percepute de urechea umana) afara la aproximativ 20 m cat spl va mai fi?
Inca una si gata : daca antifonez doar in interiorul camerei afara va avea vreun efect?
Iar ultima : trebuie sa antifonez si sub podea pentru a fi net superior mai eficient?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cea mai buna: pluta. Dar si pretul e pe masura.
Cea mai indicata: vata bazaltica, dar pentru ea trebuie sa pui rigips cu care sa o acoperi.
Am stat cu chirie undeva unde geamul de la dormitor dadea in holul altui apartament care la camera sa avea usa de metal. Statea o batrinica acolo ce se scula devreme si scirtiitul usii de metal ma deranja intotdeauna. Am acoperit geamul cu vata bazaltica, in trei rinduri, si a fost efectiv ca peretele, abia se mai auzea cand batrinica deschidea usa.
Sub podea are sens doar daca stai la bloc. Daca stai la casa si ai de gind sa faci galagie, mai bine fara, poate asa fug sobolanii ce si-au facut galerii dedesubt happy.

| Mishu29 explică (pentru cristi202):

Eu sunt din provincie si stau la curte. Am in curte o camera care are masurile mentionate mai sus, care nu are nici o destinatie, sta goala tot timpul, si vreau sa o reabilitez, si sa o antifonez deoarece in casa, (casa a fost renovata complet vara trecuta ) peretii din camera mea s-au crapat (tencuiala) iar avand tavan fals, langa usa pe hol, gletul s-a desprins efectuiv de pe rigips. din cauza ca subwoofer ul este fix langa usa pe partea cealalta.....si nu vreau sa imi mai spuna vecinii in fiecare seara vara ca o sa sune la politie daca nu incetez cu bass-ul in special, si sa pot asculta muzica la orice ora din zi si din noapte fara sa deranjez pe oricine, si fara sa mai ma oftic ca am daramat iarasi peretii casei... multumesc pentru sfaturi. o sa tin cont

| Mishu29 explică (pentru cristi202):

Eu ma gandisem la placarea peretilor peste tencuiala, cu fata minerala de 5cm + ghips carton de 12.5 cm fonoacustic pe interior, iar pe exterior cu polistiren de 10 cm

| cristi202 a răspuns (pentru Mishu29):

Wow! Mai ai urechile intregi happy happy happy? Daca bass-ul ti-a dat gletul jos de pe pereti (cred ca e adevarata vorba aia la tine, "sforaie de pica varul de pe pereti" happy ), imi dau seama ce e acolo. Ca sa pice gletul de pe rigips e necesar de ceva forta... Nu e de mirare ca ii innebunesti pe vecini.
Eu zic ca e o idee buna. Insa nu e suficient vata minerala de 5 cm, ai grija sa faci diferenta intre cea minerala si cea bazaltica, care e mai densa, si mai buna, mai bine sa pui bazaltica de 10. Si e o idee sa pui polistirenul deasupra, ca sa nu iti pice iar gletul de la imbinarile rigipsului. Insa oare va fi de ajuns? Nu stiu, abia dupa ce vei termina si vei da drumul la bass vei sti ce ai facut. Pentru ca e zgomot acolo, nu gluma.
Ce ai avea tu nevoie e de o izolare profesionista, ca cea din cluburi, sau studiouri. Cred ca mai degraba ai nevoie de un specialist in asa ceva.

| NLS a răspuns:

Sub podea?
Vrei sa faci discoteca sau studio de inregistrari, sau vrei sa pui de Elodia II?