Întrebare recomandată | OlaruAndrei a întrebat:

Bună ziua!
Am și eu o întrebare despre o centrală pe lemne. Am o centrala din fontă ce este compusă din elemenți, întrebarea mea este următoarea, dacă știe cineva, este bine sa se schimbe un element dacă s-a spart sau este mai ok să schimb centrala cu totul.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este suficient sa schimbi elementul spart, asta e avantajul centralelor de fonta. Daca se mai gaseste de cumparat, of course.
Si da-i una dupa cap lui @cristianmihai1, are multe sfaturi de dat pentru cineva care nu a vazut in viata lui o centrala de fonta.

| mihai69 a răspuns:

Sunt două lucruri pe care trebuie să le analizezi: dacă se pot schimba elemenți individuali (și, desigur, dacă sunt disponibili ca piese de schimb) și care e starea celorlalți (gradul de uzură).
Dacă restul îs ok și ai piesa, ar fi desigur mult mai rentabil să o repari.
Dacă nu, e mai sigur să o înlocuiești cu totul.

| carevaescu a răspuns:

Schimbati elementul

| Nicusor1975 a răspuns:

Este posibil să fie necesar să înlocuiți un element dacă s-a spart, dar ar trebui să consultați un tehnician calificat pentru a evalua dacă acesta este cazul. În general, este recomandat să înlocuiți o centrală veche cu o centrală nouă dacă aceasta este învechită sau dacă costul reparațiilor este apropiat sau mai mare decât costul unei centrale noi. De asemenea, o centrală nouă poate fi mai eficientă și oferi mai bună performanță și poate fi sigură.

| cristianmihai1 a răspuns:

Salut!

Există câteva lucruri pe care ar trebui să le luați în considerare atunci când decideți dacă să înlocuiți un element spart sau să înlocuiți centrala cu totul.

Primul lucru ar fi să evaluați gradul de deteriorare a elementului spart. Dacă elementul spart este unul esențial pentru funcționarea centralei, atunci ar putea fi necesar să îl înlocuiți pentru a preveni problemele ulterioare. Dacă elementul spart este unul minor, cum ar fi o garnitură sau o piesă de metal, atunci ar putea fi posibil să îl înlocuiți fără a afecta funcționarea centralei.

In al doilea rand ar fi vorba de costul reparatiei. Dacă costul reparației este mai mare decât costul unui înlocuitor nou, atunci ar putea fi mai economic să înlocuiți centrala cu totul.

In final, ar trebui luată în considerare vârsta centralei și cât de des au fost necesare reparații în trecut.