| anonim_4396 a întrebat:

as dori niste pareri de la oamenii modesti ca si mine nu de la miliardari, am facut o casa cu sapatura de fundatie de 85 de cm in pamant, fundatia fiind umplutura cu bolovani si ciment holcim structo plus, apoi am facut stalpi pe 4 bare de fier de 10 cu etrieri de 6 si legati de ei grinzi tot pe 4 fiare cu etrier de 8 petrecuti prin stalpi si legati cu sarme in 2 legaturi. Grinda am pus-o jumatate in fundatie jumatate in temelie si pe deasupra ei un cerc format din bare de fier de 10 venit roata in jurul temeliei cu carlige agatate de stalpi si turnarea temeliei tot cu holcim structo plus, 1 sac la 2 betoniere de 130 l. Temelia am facut-o inalta la 45 sus si lata de 20 cm, stalpii care vin la ziduri sunt din fier de 10 cu 4 bare si etrier de 6, ce parere aveti de rezistenta structurii acesteia? Zidirea este cu bca, multumesc.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mi se pare o structura absolut suficienta pentru o locuinta pe doua nivele.
Eu am avut un structurist cinstit, mi-a facut un proiect conform normativelor, dar separat mi-a calculat un minim necesar, asemanator cu ce ai folosit tu, adica 4 bare de 10-12, cu etrieri de 6-8.

| NLS a răspuns:

Fierul longitudinal din grinzi fiind de cât? Și câte bare?

Stâlpii ce secțiune au? Măcar 30cm?

Care e cea mai mare deschidere (camera) pe care o ai?

Dacă ai făcut fundația stâlpilor cum trebuie, și nu locuiești foarte aproape de Vrancea, e în regula.

Atâta ca stâlpii aceia trebuie sa fie stâlpi, nu sâmburi, adică au nevoie de bloc de fundare, și dacă ai pus doar 4 bare, ar fi mers fier de 12.
Fier de 10 e îndeajuns când faci armare cu 8 bare și 2 etrieri dubli.

Între parter și mansarda vine placa de beton sau tavan pe structura de lemn?

| skyrim2 a răspuns (pentru NLS):

Sunt langa uzina dacia mioveni jud arges, am avut niste meseriasi care vad ca nu le au avut eu la randul meu nu am stiut ce si cum, grinzile si stalpi sunt numai pe bara de 10 de 20 cm ca atat mi s-a zis, eventual prelungirea la stalpii din temelie spre placa de sus nu am facut o si ma gandeam sa ii interesc cu 6 bare pe stalp tot de 10 ca d ala mi s-a zis sa iau, o sa vina placa normala si la mansarda tavan falls nu are 2 placi casa, e o idee buna de intarit stalpi daca de la stalpii de ziduri pun 6 bare de fier inloc de 4 cat mi-a dat meseriasii sa nu zic cui

| skyrim2 a răspuns (pentru skyrim2):

Cea mai mare e livingul dar vine grinda pusa la el

| NLS a răspuns (pentru skyrim2):

Da, ar fi o idee buna sa pui 6 bare, lasă un singur etrier, și legi toate cele 6 fire de etrier. Cele doua bare în plus pune_le la mijlocul a doua fete opuse, nu are rost sa le pui lângă 2 bare existente, nu vor lucra ca și cum fierul de pe doua colturi ar fi mai gros.
Dar nu ai răspuns la o intrebare: ai stâlpi de 30 macar?

Și îți recomand ca la grinzile mai lungi (dintre parter si mansarda)
sa pui 2 dintre bare, cele de sus... De 12mm,

sau sa pui o bara de 12 în plus, la mijlocul laturii de sus (în afara de cele 4 de pe colturi).
(in special la grinzile ce trec de 3.5m.)