| anonim_4396 a întrebat:

am construit o casa cu niște băieți de domeniu nu cu echipa și totul a fost sub coordonarea mea neavând experienta, încep prin a spune ca adâncimea fundației este de 85-90 cm, iar lățimea este de 20-22 cm și ieșită afara temelia de 50 cm de la sol, în săpătura temeliei am băgat bolovan cu ciment 1 sac la 2 betoniere asa am făcut la toată casa, holcim structo plus. Grinda de fier pe 4 bare de 10 cu etriere am băgat-o jumate în fundație si jumate în temelie înconjurată de 14 stâlpi cu 4 bare de fier de 10, asa sta povestea la partea de fundație, ce părere aveți? Si ca o completare cand mi s-a părut puțin am venit jur împrejur cu 2 bare de fier de 10 legate de toți stâlpii.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vad ca toti sar cu legal si cu proiecte. Oamenii construiesc de mii de ani case, iar proiecte si autorizatii se dau de cateva decenii...
Iar Piramida lui Keops e inca in picioare, chiar daca nu a semnat vreun Nicusor Dan pentru ea.
O casa se sprijina pe structura ei de rezistenta, nu pe niste desene si pe niste hartii semnate de birocrati. ati vrea sa carati in spate cate o caramida pentru fiecare casa prost proiectata? Sau macar sa carati o zi toate procesele verbale de receptie semnate fara o minima verificare prealabila?
Revenind la intrebare,
fundatia ta este foarte adâncă, dar din pacate putin cam îngustă.
Reteta de beton nu stiu cat e de buna, sunt betoniere de 60 de litri si betoniere de 280, iar bolovan nici nu stiu ce inseamna (sau ma rog, in zona mea nu se amesteca cu ciment).
Nu am prea inteles nici care e treaba cu cele doua bare legate de toti stalpii, dar o centura din 4 bare de 10 legate cu etrieri este cam minimul acceptabil pentru parter+mansarda. Si da, jumatate se baga in fundatie, jumatate in placa.
@GabiDumitrescu - dupa parerea ta ar trebui demolate 80% din casele din Romania. Si mare parte din cladirile istorice ale lumii.

| skyrim2 a răspuns (pentru regis):

Frumos răspuns, facem și noi după posibilitate ca nu suntem bancheri, sunt câteva chestii care mergeau ajustate cum ar fi latimea fundatiei, doar ca mi s-a recomandat 2 nătărăi meseriași care drept ce e știau sa ridice aveau mana dar nu știau cat si cum trebuie, și cum nici eu n am știut asta e rezultatul, m-am amarat destul pe treaba asta și ajung la peri albi deci nu mai îmi amintesc, de la greșelile astea am luat frâiele în mana și m-am documentat si restul le-am facut cu 12 si 14 cum trebuiau, sa zic ca asta a fost greșeală mea la prima mea casa, dar vorba ta cu mult timp în urma se folosea numai fier de 10 ca nu erau cerute si nici ieftine astealalte si uite ca la fel s-a construit

| regis a răspuns (pentru skyrim2):

Casa bunicilor mei e construita pe fundatie de piatra cladita, fara ciment si fara fier, poate exceptand cuiele si scoabele făcute la fierar. Nu doar ca e in picioare de 70 de ani, dar pare sa reziste inca 70.
Nu iti fa probleme de fierul de 10, daca vorbesti cu un structurist serios, nu de unul dinasta speriat de bombe, iti va confirma ca pentru o casa parter si mansarda 4 fire de 10 cu etrieri e acceptabil.
In privinta latimii, din fericire te-ai dus adanc, unde solul este mult mai compact. Tot asa, un geotehnist serios iti va spune ca adancimile din proiecte sunt mult exagerate, de exemplu al meu mi-a spus in fata: eu voi scrie in studiu ca trebuie sapat la 100, tu sapi pana la stratul asta, si mi-a aratat pe sonda un pământ mai argilos, care era la mai putin de 60.

| cristi202 a răspuns:

Daca ai facut-o legal, trebuie sa existe un proiect pe undeva al casei, si acolo ti se specifica in amanuntime tot ce trebuie facut si cum trebuie facut.
Dar, din cit se intelege, ai facut dupa ce ai auzit de la altii, si nu stiu cit de bine ai auzit. Fundatie de 22 cm latime?!? Orice fundatie ar trebui sa aiba minim 50. Si, in functie de marimea cladirii, se lucreaza la adincime.

| skyrim2 a răspuns (pentru cristi202):

M am încurcat, fundația a fost cat sa între un om ca a fost făcută la mana, deci cred ca are peste 30, la temelie ma refer ca e de 22 cm ca asa mi-a zis ca trebuie ca atât e bca ul

suntserios
| suntserios a răspuns:

E legal sa faci casa fara un inginer constructor?

| skyrim2 a răspuns (pentru suntserios):

Da, nu vine și nici nu o sa vina nimeni, e a mea personal daca nu s-a inteles

| darrio2007 a răspuns (pentru skyrim2):

La cate ai bagat doar la fundatie, costurile pana la finalizarea completa vor fi enorme.
Ai avut proiectant, conform legii?

| skyrim2 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, dar la tara nu se deplasează pe teren mereu și desigur ca nu i-a convenit fier de 10 în fundatie dar din moment ce nu a venit sa vadă nu a zis nimic, începând de la elevație am avut doar 12 si 14

| darrio2007 a răspuns (pentru skyrim2):

Te pricepi totusi. Problema este sa nu te verifice mai tarziu, dupa ce torni betonul. Oricum, succes!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa inteleg ca voi faceti case cum se joaca copiii cu Lego? Nu vreau sa ma gindesc la nefericitii care o sa locuiasca in ele. Am parerea ca orice casa construita fara supervizarea sau macar avizarea anterioara constructiei, in cazul celor foarte vechi, a unui arhitect autorizat e un pericol public care trebuie demolat instant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

85-90 mi se pare cam putin

| skyrim2 a răspuns:

Casa personala pentru mine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru skyrim2):

Si chiar daca e pentru tine... vrei sa iti cada in cap? Serios acum.

| johnnny123 a răspuns (pentru skyrim2):

Si cine te-a mintit ca daca construiesti o "casa personala pentru tine" poti sa o faci dupa capul tau, fara sa respecti nici o regula?

Ca sa construiesti LEGAL o casa ai nevoie de proiect, de autorizatie de constructie, de avize si asa mai departe. Ai parcurs toti pasii astia sau te-ai apucat pur si simplu de turnat betoane?

| skyrim2 a răspuns (pentru johnnny123):

E totul legal doar ca proiectul ei îl fac pe caramida si eu nu am vrut caramida

| johnnny123 a răspuns (pentru skyrim2):

Aha, e totul legal doar ca nu respectati proiectul care a primit aprobarile.