| Anania_Anania_1996 a întrebat:

Buna ziua. As dori sa îmi răspundă doar cei care au mai făcut!
Doresc să mă apuc sa fac lumânări,m-am interesat pe net de ce am nevoie, la ce temperatura se încălzește ceara,in ce o încălziți, cum faceți să țineți fitilul drept, cât mai economic, și în ce impachetati lumânarea? Mulțumesc mult.????

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru lumanare ai nevoie de:
- ceara (de albine sau parafina sau stearina
- sfoara (sau asemanator) pentru fitil
- material parfumant, daca doresti (sacaz de brad, defruct sau esenta care se poate fierbe
- o cana (sau incinta mai mare) de metal, in care sa incalzesti incet ceara si parfumurile amestecate, pana la topire
- forme de tirnare pentru lumanari, in mijlocul carora sa introduci sfoara intinsa.

Torni cu grija ceara topita in forma si lasi sa se raceasca.
Dupa racire, desfaci forma, cureti 1cm din careva din varfuri (cu o lama de cutit) si... lumanarea este gata!

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg, daca stii deja cum se fac, de ce mai intrebi aici?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Cati crezi ca din noi, cei de pe TPU, ne ocupăm cu asa ceva?

| dullcat a răspuns:

Eu m-as interesa de ceara de soia, caci parafina este destul de toxica.In rest, gasesti videoclipuri care te pot lamuri pe Youtube:

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+faci+lumanari

https://www.youtube.com/results?search_query=diy+candles+at+home

Am vazut ca fitilul se poate pune intre doua betisoare sprijite pe marginea paharului si apoi se toarna.Dar gandeste-te ca multi oameni arunca aceste recipiente dupa ce termina cu lumanarea, ceea ce este o risipa destul de mare.O idee care mi-a placut mult e de a turna lumanari in cescute de ceai, cumparate de la magazinele second hand.Am dat like la cateva astfel de afaceri pe Instagram si acum imi tot apar.:))

| relian a răspuns:

Ciond te apuci de fac ut ceva, eu asa stiu, te informezi foarte bine, trebuie sa cunosti foarte bine ce urmeaza sa faci.

Asa ce intrebi tu, asta nu mai e afacere, este joaca de copii de gradinita, incerci sa faci afaceri intrebind pe net laughing

Inainte te informezi, vezi ce scule trebuiesc, ce materiale, cum se procedeaza, apoi te apuci de facut luminari ce spui.

Teai interesat pe net, dar se pare ca nu prea, odoata ce intrebi inca pe aici, asta arata ca nu prea stii nimic despre luminarile astea, cum se procedeaza, ce scule ai nevoie, poate ce masinarie ai nevoie si etc.

| carevaescu a răspuns:

Ar trebui sa gasesti pe net raspunsurile la toate aceste intrebari.

Ai nevoie de ceara... naturala sau parafina. A
Daca vrei sa miroasa bine, ai nevoie si de miresme pentru lumanari.
Majoritatea cerilor se topesc pe la 45 +/-5 grade daca ai o ceara mai sepciala, poti avea nevoie de 80grade. Ar fi bine sa investesti intr-un termometru. Ceea ce vrei de fapt este sa afli temperatura la care ceara ta ajunge la viscozitatea dorita, sa lucrezi cu ea mai bine.
Pt a tine fitilul drept sunt mai multe tehnici, de la a suspenda fitilul vertical, la a-l unge cu putina ceara sa i dea structura, pana la a insera fitilul in ceara calda la final. Găsești pe Youtube si mai multe tehnici si detalii.
Lumânările bisericesti sunt impachetate in hartie sau plastic Lumanarile mai fancy au recipiente de plastic, sticla sau metal, care se cumpara apoi se personalizeaza.

| KovacsB a răspuns:

Ai nevoie si de o imprimanta cu cod de bare cu antetul partriarhiei si iti faci bani de mercedes nou in cateva luni.