| KiLLr0Y a întrebat:

as vrea sa fac un transformator cu tensiunea primara de 230v~50hz iar tensiunea secundara 3, 6,9,12,24v~ as vrea sa fie puternic si in forma de cerc(nu stiu cum se numeste). Intrebarea mea este cum sa calculez? Ce sa calculez? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

50/S =numarul de spire pe volt.

http://www.electronica.ro/transformator.shtml

13 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Se numeste toroidal.
Cel mai simplu este sa cumperi unul la 12V, adica cele pentru spoturile de la mobila de bucatarie.
Apoi desfaci infasurarea de 12 v si numeri spirele. Apoi cu regula de 3 simpla calculezi alte tensiuni.
Sa zicem ca daca pentru 12 v ai 50 de spire pentru 6v faci o priza la spira 25 s.a.m.d.

| KiLLr0Y explică (pentru TrăieşteClipa):

Si 24v de unde scot?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Mai bobinezi inca pe atatea adica inca 50.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Spune-mi ce vrei sa faci cu el ca sa te pot ajuta mai bine.

| KiLLr0Y explică (pentru TrăieşteClipa):

Sincer doar vreau sa stiu cum se calculeaza ca la transformator classic stiu cum se calculeaza primara si secundara si miezul de fier.

| KiLLr0Y explică (pentru TrăieşteClipa):

Intrebare:cum calculez suprafata?

| KiLLr0Y explică (pentru TrăieşteClipa):

Buna ziua, vreau sa fac un transformator si la secundar eu vreau sa bobinez cu un fir de cupru mai gros pentru a avea amperajul mai mare si sa nu se arda la un consumator puternic.Problema este ca firul acela in unele locuri s-a dat jos izolatia(ma refer la acel fir de cupru care cred ca are izolatie cu ceva fel de vopsea).Cum sa fac sa izolez inapoi sa nu faca contact cu celalat fir de la bobinaj?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Le tii mai distantate intre ele si folosesti putin nitrolac ca sa isi pastreze pozitia.Intre straturi folosesti hartie de cuptor si aplici iar lac.

| KiLLr0Y explică (pentru TrăieşteClipa):

1.Ce este nitrolac? 2.Sa folosesc harte de cuptor pentru al doilea strat? 3. ce fel de lac?

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Am inteles acuma, scz.Deci sa pun lac peste bobinaj cu conditia sa las putina distata intre fire si apoi pun hartia de cuptor si incep al 2 lea strat, mersi.

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Pot sa folosesc ori ce fel de lac pentru mobila?

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Buna ziua, am un fir de cupru, ce trebuie sa fac ca sa aflu la cati amperi se arde?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru KiLLr0Y):

50/S =numarul de spire pe volt.

http://www.electronica.ro/transformator.shtml