| KiLLr0Y a întrebat:

daca la un transformator am pe iesire 3, 6,12 si 24v dupa redresare tot aceeasi tensiune voi obtine? Sau cand fac transformatorul sa ridic tensiunea la secundara? As vrea ca dupa redresare sa am tot aceeasi tensiune.Cum sa fac? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca doar redresezi tensiunea va fi aproximativ aceeasi, putin mai mica.
Daca pui si un condensator de filtrare de ordinul miilor de microFarazi tensiunea continua va fi mai mare de 1, 4 ori aproximativ.
Asta fara sarcina.
Cand cuplezi un consumator exemplu un bec sau altceva, tensiunea va scade putin sa zicem un 20% in functie de mai multi parametri pe care nu are sens sa-i discutam acum.
Empiric cu consumatorul conectat se poate estima 1, 2 x tensiunea din secundar.Cu condensator bineinteles.
Fara consumator 1, 4 x tensiunea din secundar.
La tensiuni mici o sa conteze si caderea de tensiune de pe diodele redresoare.
Deci 1, 2 V ii scazi din start.
Adica 0, 6 x 2

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu stiu ca dupa puntea de diode, tensiunea creste putin.

| K0sti a răspuns:

Pai cum sa obtii aceeasi tensiune dupa redresare? Fizica elementara...ia vezi ce se intampla dupa punte si condensatorul de filtraj!