| Mabanom a întrebat:

Buna ziua!
Dau funda răspunsului corect.
Am 3 rate pekin și 2 rățoi plus 1 rățoi mut care le rățoiește dar și cele pekin.
O sa îmi iasă doar rate mulard la incubat sau doar pekin.
Va rog sa îmi spuneți probabilitatea.
Funda!

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Pai separa si tu cele 3 femele pekin impreuna cu ratoiul lesesc de ceilalti 2 ratoi pekin daca vrei sa iasa hibridul mulard. "Va rog sa îmi spuneți probabilitatea" Nu are nimeni cum sa iti spuna asa ceva daca tu nu separi cei doi ratoi pekin de restul deoarece nu avem de unde sa stim daca ratoiul lesec apuca sa calce o rata sau daca apuca sa le calce pe toate 3 iar apoi depinde cate oua pui la incubat de la fiecare femela si cati pui vor iesi din ele ( ca poate sa nu iasa toti ) si la sfarsit o sa iti iasa in partea speciei cu genele mai " puternice ". Daca le tii impreuna din 30 de oua poti sa nu scoti nici macar o singura rata mulard. By the way, sper ca stii ca rasa mulard este sterila deci puii rezultati sunt buni doar pentru sacrificare, nu si inmultire.