| Mabanom a întrebat:

Buna ziua!
Am rate pekin care au spart până acum 7 oua din 19 și le-am luat din cuibare pentru că este frig.
Vor mai oua?
Vor mai cloci?
Sunt la inceput va rog am nevoie de ajutor.
Scuzați greșelile de gramaticala

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Ți-am mai răspuns. Din cauza vremii / frigului au încetat ouatul. De fapt de vină este vremea caldă de până acum care le-a dereglat rimul biologic și au început să se ouă.

Vor lua ouatul și vor cădea cloști. Stai liniștit.

| Mabanom explică (pentru gabicoo):

Dar de cea U spart cele 7 oua?

| gabicoo a răspuns (pentru Mabanom):

Din cauza frigului sunt agitate și le-au spart accidental. Fie le lipsește calciul sau altceva din alimentație și le-au spart ca sa le mănânce. Coaja oului conține calciu iar conținutul oului proteine. Îmbunătățește-le hrana. Nu uita că rațele sunt păsări de apă și nu le poți hrăni doar cu porumb. Încearcă să le pui in mâncare și niște făină de pește și ceva care sa conțină calciu, minerale și vitamine. Sunt stresate din cauza frigului.

Din ce zonă a României ești?

| Mabanom explică (pentru gabicoo):

Maramu
Le am dat calciu de 4 zile magneziu și unpic de polen

| Mabanom explică (pentru gabicoo):

Dvs aveți rate?

| gabicoo a răspuns (pentru Mabanom):

Au socrii mei care stau la țară. Dar din astea obișnuite. Eu mai merg din când pe la ei. Nu sunt expert în creșterea rațelor.

| Mabanom explică (pentru gabicoo):

Am o ultimă întrebare dacă le am luat ouăle ele când o să fie cald o sa înceapă ouatul am înțeles dar cu cele 12 oua care le am luat le as putea pune sub ele când o să cloceasca?

| Mabanom explică (pentru Mabanom):

Sau o sa le deranjează

| gabicoo a răspuns (pentru Mabanom):

Dacă vor începe să se ouă din nou și vor face destule nu este nevoie. Riscul, cu astea ouate până acum, este să nu fi înghețat și să le pui la clocit degeaba.
Ți-ai ales rațe cam sensibile pentru Maramureș. Cresc mari, sunt productive dar trebuie să ai mare grijă cu ele.
Socrii mei au rațe de toate culorile - corcite. Nu cresc prea mari dar sunt mai rezistente. Și mănâncă orice.
Succes.

| Mabanom explică (pentru gabicoo):

Multumesc mult pentru sfaturi
Am și rate mute și anul asta cumpăr și indo alergatoare

| Mabanom explică (pentru Mabanom):

La noi in judetul asta știu oameni cu multe rate pekin acum nu știu ii primul an