| Mabanom a întrebat:

Buna ziua!
Am 3 rate pekin și am pus la incubator 30 de oua de la ele și m-am gândit să le las ouăle sub ele care le fac acum, dar le sparg și astăzi vreau sa le iau.
Care este motivul spargerii oualelor?
Cum rezolv asta?
Dau FUNDA

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Se intampla des ca ratele sa sparga ouale din cauza ghearelor si a greutatii ( in cazul in care sunt tinute in spatii mici si au mancare la discretie ). In cazuri mai rare apare si un alt motiv mai grav, anume le mananca continutul. Daca au spart vreodata un ou din greseala si dupa au mancat ce era in interior, e suficient sa se invete sa manance oua. De ce nu folosesti un incubator? E mai sigur si poti sa pui mult mai multe oua odata la incubat decat la o rata.

| Mabanom explică (pentru siriusblack98):

Am pus și la incubator trebuie să îmi iasă în 3 săptămâni dar nu exista ceva remediu pentru a nu le mai sparge.calciu sau ceva tehnici

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mabanom):

Din pacate nu am auzit de existenta unor tehnici de genul.

| norisorulpufos a răspuns:

Nu stiu motivul.
Dar bunica mea punea sub o gaina ca sa le cloceasca.