| VelicuIonut a întrebat:

Buna ziua,de ce mea apărut mucegaiul la casa după ce am schimbat ferestrele și usele cu termopan, înainte am avut de lemn nu am avut nici o problema

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Datorita umiditatii excesive. Tamplaria neetansa permitea o ventilare continua si implicit o autoreglare a umidității cu exteriorul. Acum poti inlocui asta aerisind de minim doua ori pe zi cate 10 minute, dar cel mai important ar fi sa reduci umiditatea prin identificarea surselor si actionarea direct acolo (haine uscate in casa, dus fara aerisire, hota fara evacuare samd).
Apoi, tine cont ca acolo unde mucegaiul apare de fapt ai o suprafata foarte rece, altfel vaporii de apa nu ar condensa. Gândește-te la termoizolarea pereților respectivi, pe langa condens acolo ai si pierderi mari de căldură.

| darrio2007 a răspuns:

Nu aerisesti destul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie izolati peretii casei exterior/interior

| mihai69 a răspuns:

Cele de lemn nu erau etanșe și umezeala se elimina natural.
Acum ai nevoie de un sistem de ventilație cu recuperare de căldură.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca e ca si cum tu te-ai infasura in plastic din cap pana in picioare si apoi te-ai intreba de ce transpiri si de ce ti-au aparut eczeme etc. peste tot.Asa si locuinta, nu mai poate,, transpira'', mai ales daca ai pus tamplarie ieftina cu 0 posibilitate de ventilare naturala.

De vizionat :

https://youtu.be/3pR4YXD8sz8?si=f_8m00bLcoSyG0MZ

https://youtu.be/QpTeSFCSRgs?si=wgZxhlxOTMk_pE0J

| relian a răspuns:

Asa, si te asteptai, daca pui feretsre din PVC ce, gata toate se rezolva, ori la ce anume te asteptai?

Usile nu se pun de plastic deloc, nici in interior nici la exterior. Moda asta la romani, este o timpenie. Orice usa trebuie sa fie din lemn, cea de la intrare sau in spate (iesiere) daca se poate din lemn cit mai gros.
In interior merg si alea de placaj, cit mai ieftine, la interor sa pui usi scumpe is bani irositi.

Ferestrele is bune, dar sa fie ceva spatiu, intre ele si pereti, apoi sa se puna acolo spuma, altfel faci condens.

Nu ai spus unde anume ai facut mucegai. "mea" se scrie si se pronunta mia, pricepi?
Cum poti sa te exprimi in halu asta? Vai de capu nostru laughing.

Aparu mucegai la casa, casa aia e mare banui, trebuie sa spui exact locul unde aparu.
Asa poate sa apara oriunde.Da detalii, unde aparu, din ce is peretii, tavanul, beton, lemn etc.

Inainte nu ai avut problema, cine stie din ce cauza, schimbatul usilor si ce mai spui, e doara o coincidenta, asa a fost sa se intimple, acum dupa ce ai schimbat.

Sa faci mucegai, trebuie ca suprafetele din interior sa faca condens, altfel nu se intampla.

Daca ai ziduri din beton, faci focu, aerul din interior este cald, dar peretii vor fi reci. Aerul de oriunde ar fi, contine apa, cand aerul cald atinge paretii aia reci, apa din aer condenseaza.

O sa spui ca nu ai vazut asa ceva.Nu ai vazut, pentru ca este condens de asta f fin, nu e de ala cum se formeaza pe geamuri, pe ziduri se f un condens f slab, fin, poate condensa si sa ploua, dar nu-i cazu la tine, asa apare mucegaiul, de la acest condens ce nul observi prea usor cu ochii.

Ce timpenii mai fac romanii? Am vazut la mama in RO si la inca cineva, pe tavan apar dungi inchise la culoare laughing.Ma intreabat ces dungile alea.
Am intrebat cum au facut tavanu? Au placa de beton, apoi tavan flas din rigips, dar pus pe profile de metal, prinse cu cleme tot de metal de acea placa de beton.
Apoi izolarea, au acolo aruncate bucati de polistiren laughing cica aia e izolare laughing
Leam explicat, placile de polistiren trebuie sa fie lipite de tavan, peste tot, sa nu se vada nicaeri tavanu de beton.

Daca doar pui asa fara sa le lipesti, normal ca tavanu ala de beton este f rece, tu faci cald, rigipsu se incalzeste, caldura trece dincolo, profilele de metal condenseaza, acel condens se imprima in rigips, aia e tot.

La cei care folosesc rigips f subtire la tavan, e si mai evident.Am dat jos tavanul intr-o camara, exact ce am descris mai sus era.
Am pus eu, am prins de tavanu de beton leaturi de lemn, intre ele am lipit polistiren, peste rigips, asa crapa sute de ani laughing acolo mucegaiul niciodata nu va avea sanse sa se formeze.

Asa ca trebuie sa spui si tu, cum am spus eu, cum ai peretii, tavanu, daca cei care au montat ferestrele au pus spuma, etc.

Uite, mama la fel si-a pus usa de asta de PVC, sau termopan ce zici si tu, iarna inauntru condenseaza la greu laughing normal sa condenseze, este plastic, transfera caldura mult mai bine ca lemnul, se uda de fiecare data usa aia.
Nu vorbeasc de geam, ca n-are geam, acele tablii de plastic, alea condenseaza la greu.

Usa la intrare si iesire se pune din lemn.In Ro lemnul, scindura este ieftina, faci usa frate de lemn, cauti ceva dulapi cit mai grosi, din aia faci usa, nu de stejar, din brad, sa nu fie grea, lemnu de brad e ieftin ca braga in Ro laughing

Cam asa trebuie gindit, facut.nu va mai luati, ca asa a facut si vecinu, ca asa ai vazut prin Italia sau Germania, nu te gindi ca aia in afara is mai destepti ca noaptea laughing

| ValentinaB a răspuns:

Incearca sa mai scapi de umiditatea din casa. Cel mai simplu aerisestri zilnic, sau cumperi un dezumificator.

| Sebi2023 a răspuns:

Poate este aer inchis în casa și poate de asta apare mucegaiul.