| Rienmedire a întrebat:

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce inseamna zmeura remontata? mai exact ultimul cuvant ce semnifica.Dau funda!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil remontanta, care rodește de mai milte ori intr-un an.

| relian a răspuns:

Poate ai vrut sa spui remontanta nu remontata, is 2 chestii diferite.

Se refera ca zmeura aia produce fructe pe o perioada mai lunga decat de obicei,sunt soiuri care produc o perioada mai lunga decat cele comune,clasice ce le stiam noi pana acum,care faceau fructe doara primavara.

Chestia este ca trebuie sa le plantezi si in conditii climatice corespunzatoare.
Daca le plantezi intr-o zona calda si uscata,atunci obtii productie doata primavara devreme, indiferent cas remontante sau clasice.

Asa cum sunt si capsunile, in zonele racoroase si umede, fac fructe tot timpul anului, ma refer soiuri remoantante, iar in zonele calde si secetoase doara primavara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care înflorește de mai multe ori în perioada de vegetație.