| Maxim_Ioan_1990 a întrebat:

m-ar interesa un colector solar care sa incalzeasca apa menajera dar si sa furnizeze caldura, exista asa ceva, ori trebuie sa cumpar si un panou solar ca sa am calorifere pe curent? Nu ma prea pricep, poate cineva sa ma lamureasca?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2Vm3oJe Documenteaza-te! Am citit undeva ca exista o casa care isi produce curentul, la noi, si apa calda si chiar baga curent in retea si primeste bani. Nu stiu daca mai gasesc articolul ca la prima cautare nu l-am gasit!

| Geania a răspuns:

Nu ai formulat prea clar intrebarea. Inteleg ca te intereseaza sa faci apa calda si caldura doar cu colectorii solari (panouri solare). Trebuie inteles faptul ca ei colecteaza toata energia de la soare, atata vreme cat acesta exista. Eu am panou Viessman Vitosol 200 si un boiler mare cu care imi acopar integral necesarul de apa calda pe perioada verii, precum si in toate zilele insorite de peste an, deci as spune cam 60-70% si contribuie binisor si la incalzire