| marinesculucian a întrebat:

Nu de mult timp am montat in casa o centrala termica pe gaz.am pus si un termostat in bucatarie si am setat temperatura pe 19 grade.pana cand nu s-a racit prea tare afara nu am avut probleme in bucatarie dar acum un perete exterior a inceput sa se umezeasca fara nici un abur de la mancare sau altceva.mentionez ca pe parcursul noptii peretele se umezea mai tare doar de la caldura de la calorifer.sa fie oare problema temperatura de 19 grade care am setat-o sa fie prea mica?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poate o sa razi, dar primul lucru pe care l-as face ar fi sa schimb lavabilul. Daca problema persista, trebuie identificata sursa umiditatii. Condensul este doar efectul.

| marinesculucian explică (pentru regis):

Nu stiu cum sa iti spun care e sursa dar pot sa iti spun ca peretele nu e izolat termic si as vrea o solutie temporara sa scap de condens pana anul viitor cand o sa izolez casa.

regis
| regis a răspuns:

Nu vad o solutie mai buna decat utilizarea unui dezumidificator electric.

| express11 a răspuns:

Nu.face condens, poate pe timpul zilei o opresti, apoi seara caaaaaaaaand ii di drumul face condens.