| andreeaeml1200 a întrebat:

La cate grade este potrivit sa fie setat la termostat, ca sa porneasca centrala si caldura? e prea mult la 22, 5 grade?

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Majoritatea medicilor recomanda 19 grade. Eu ma simt bine la 21-22. Cel mai potrivit este atat cat ti se pare tie confortabil, daca e 22.5, seteaza-l la 22.5.

| Dragobeta a răspuns (pentru regis):

Majoritatea medicilor recomanda... pentru altii. Intru curent in 2-3 case de medici unde nu sunt niciodata sub 30 de grade. Eu trebuie sa ma dezbac la ei pana la maieu.

| regis a răspuns (pentru Dragobeta):

Si la medic e ca la popa, faci ce zice, nu ce face...

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cat de frigurosi sunteti voi, cei din locuinta.
La mine, temperatura este reglata la 20 grade.
Dupa experientele mele facute, consumul de gaz se dubleaza la fiecare 3-4 grade ridicate.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde cat de bine te simti la o anumita temperatura. Eu o am la 22 de grade permanent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea are sens ce intrebi. Centrala pornește când temperatura ambientala e sun cea setata. Dacă tu setezi termostatul la 22.5 grade va porni când temperatura din camera scade sub acea valoare. Dacă tu setezi la 19 grade va porni când temperatura din camera va fi de 19 grade sau mai puțin

| andreeaeml1200 explică (pentru suntserios):

Pai fix la asta m-am referit. E mult 22, 5?

| suntserios a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Îl setezi la temperatura la care te simți tu confortabil in casa... Eu noapte îl țin și la 20 uneori.

| carevaescu a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Depinde de preferință. Eu prefer puțin mai scăzută, în jur de 19, 20, dar alții preferă 24, 25.
Dacă te gândești strict la economia energetică, probabil 21, 22 ar fi un compromis bun între eficiență și confort.

| dullcat a răspuns:

Temperatura optima interioara trebuie sa fie intre 18 si 22 de grade Celsius.Ce este mai mult poate afecta in special sanatatea copiilor si a batranilor.

| Frank51 a răspuns:

Dacă 22.5 e mult înseamnă că eu la 30 de grade sunt în cuptor.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu cred

| iulia0514 a răspuns:

Mama călduroși mai sunteți eu la 22 de grade dardai de frig când afara sunt-10 grade la mine în casa sunt 28/30 cred că am eu o problemasad

| Dragobeta a răspuns:

Ca sa porneasca, o pui sub temperatura pe care vrei sa o ai in casa. Daca tu setezi 22, 5 in casa pot fi 18 si nu va porni.
Depinde ce caldura vrei sa ai.

| KovacsB a răspuns:

Ziua 20 noaptea 19.

| comanantonio17 a răspuns:

Prea mult "22, 5 grade", "22 de grade" sunt suficiente. Dacă nu porneste centrala, atunci poți regla centrala la câte "grade" vrei.

| SimpleAnonymous a răspuns:

Asta depinde de preferintele fiecaruia, unora le place sa fie mai cald, altora mai frig