| alexberi a întrebat:

Poate cineva sa imi recomande un tip de filtru de aer pentru apartament? Camera mea este la strada si vine mult praf de la drum.

Am vazut:
- Purificator de aer cu plasma - http://www.erfi.ro/purificator-de-aer-cu-plasma.html
- Purificator de aer cu filtru HEPA - http://www.erfi.ro/purificator-de-aer-cu-filtru-hepa.htm l
- sau http://www.intax.ro/veziprodus.php?id=2810

Mentionez ca am un aparat de aer conditionat dar nu pare sa ofere un nivel de filtrare multumitor pentru praf.

Multumesc frumos, Alex.

7 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Sunt instalatri de tratare a erului dar sunt scumpe si sunt cam mari si sunt cu tubulatura daca stai la bloc nu pre poti sa le folosesti dect sa ti geamul inchis sau sa faci un ventilator care sa aiba multe filtre pentru praf si sal introduca in icapere in rest nu vad alta solutie dect baterie de tratare a areului cea care are in dotare un jet de apa sa treac aerul prin jetu de apa un uscator pentru reducerea umiditati cateva filtre hepa si un uncalzitor la temperatura mare sa ucida bacteriile si un racitor sa il raceasca cam asa arat o baterie de trat aerul am montat asa ceva la teatru constantin tanase si la cateva spitale dar sunt instalati gigantice nu stiu sa fie pentru apartament asa ceva

| relian a răspuns:

Aerul conditionat nu filtreaza aerul de afara laughing iar in camera pe unde anume intra praful? Daca aerisesti deschizand fereastra,atunci fa-o noaptea cand nu se mai circula pe afara.
Si mai fa curatenie prin casa,da cu aspiratorul,sterge prafu daca ai parchet.
Purificator de aer si alte tampenii is bani irositi.Tu nu stai intr-o cutie izolata igienizata perfect,nici nu este recomandata,tu iesi afara unde e praf,polen de toate,organismul se apara singur de toate astea,asa ca nu vad rostu la ce aparate arati,purificatoare de aer,pai doara nu esti pe statia spatiala laughing
Aerul conditionat are un filtru dar nu este aspirator sa iti aspire praful de pe mocheta sau parchet,daca praful este in aer atunci da,asa ca daca vrei sa-ti traga si praful agita camera fa curent cu un ventilator mare laughing dar mai rau o sa faci ca o sa iti infunzi radiatorul de la aerul conditionat,prafu va trece prin acel filtru care nu este f dens.
La aparatul tau de aer conditionat ai un filtru gen sita, voi acolo nu aveti aparate de aer conditionat centralizate sa poti pune ce filtru vrei, daca ai avea asa ceva da, ai putea folosi si filtre care sa opreasca si polenu si orice particula de praf.
Poate or ajunge si la voi in cateva sute de ani aparate de genul asta.
Desi cred ca sunt, doara ca nu stiu oamenii si banui ca nici nu-s asa de curiosi sa puna, ori bani sa aiba sa puna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te muti sau in fiecare zi petrece cateva ore departe de locul pe care il spui, intr-o zona nepoluata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filtrul pe care il vrei se foloseste doar pentru buncare. Daca doresti un mediu ambiant fara praf, ar fi bine sa-ti permiti o casa pe Varful Omu! Crede-ma, lucrez in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filtrele prezentate mai sus sint prosteala, nu faci nimic cu ele.
Alea " purifica " aerul DIN casa, daca purifica ", dar tu ai nevoie de aer PROASPAT iar acesta este afara!
Deci ar trebui o instalatie de desprafuire si tratare a aerului proaspat.
Asta costa poate si cit apartamentul! si nici nu stiu daca se gaseste pentru domeniul rezidential.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstal ofera echipamente de incalzire, instalatii sanitare si aparate aer conditionat la preturi accesibile

| alexberi explică:

Nu pot sa ma mut deocamdata, as vrea insa sa imbunatatesc aerul din apartament.