| Mya_Lora_1975 a întrebat:

puteti sa-mi spuneti de ce gasesc apa inghetata in ultimul sertar al congelatorului fiind o combina frigorifica no frost Samsung? Multumumesc frumos.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Congelator = aparat care congeleaza (ingheata puternic).
Combina no-frost = aparat in care nu se face gheata (fiindca aerul este in circulatie, cu ventilatie interna).
Daca ventilatorul nu functioneaza sau gaura de scurgere este infundata, atunci ii pot aparea asemenea probleme.

Sfatul meu: scoate TOT din combina, lasa-l decuplat de la curent minim 48 ore cu usile deschise, dupa care sterge-l bine in interior, pornete-l din nou. Cands-a racit, si pune inapoi tot ce ai scos.

| mihai69 a răspuns:

Păi dacă vorbim despre un CONGELATOR, cum ai vrea să fie apa ținută la o temperatură sub 0 grade?!?
Combina o fie ea „no frost", dar asta se referă la partea de frigider, nu la congelator!

| relian a răspuns:

Gasesti apa inghetata pentru ca nu poate sa o elimine in totalitatea,poate ca deschizi prea des usa,intra aer umed,ala condenseaza, apoi ingheata rapid.Dar gheata aia se duce si ea in timp, se usuca, adica se evapora in timp. Daca nu sunt probeleme a nu raceasca sau, sa functioneze continu atunci nu ai de ce sa iti faci probeleme.
Apa aia din sertare e din aer, poate deschizi usa prea des.Altfelnu vad de unde sa ajunga acolo apa.Bine nici nu am frigidru in fata sa vad exact situatia.
Daca pui apa in congelator nu te astepta ca aia nu va ingheta, deci trebuie sa cauti de unde provine acea apa, faptul ca ea ingheata e un lucru bun, arata ca masina functioneaza.
No frost este ce vezi tu in interior, dar nu te gandi ca masina aia nu face zapada sau gheata laughing stai tu linistita ca face, nu exista.Radiatorul ala care raceste nu este pus in interior, adica in compartimentul in care tu te poti uita, este pus undeva mascat, ceva in spate sau mai jos, depinde de fabricant si peste el bate un ventilator siti misca aerul in compartimentu in care tu pui alimente prin ceva fante, deci in circuit inchis/
Cu alte cuvinte ai 2 compartimente,unu vazut si altul nevazut unde este montat acel radiator,spus asa mai simplu.Ei ala ingheata sigur,doara ca tu nul vezi,nu ai cum sa-l vezi.El ingheata,apoi se opreste si se dezghteata si tot asa,iar ventilatoru isi aduce aerul si in compartimentu ce il vezi tu.
Deci spine no frost pentru ca tu nu vezi zapada aia sau gheata.
Asa functioneaza orice congelator,face zapada,gheata altfel nu ar putea raci.
Aoa provine de altundeva,ori condesantie,ori de la ceva dren,adica unde se duce apa aia care se face de la dezghetu acelui radiator,dar nu cred eu sa ajunga apa aia de acolo,aia se duce ca vantu tocmai jos linga compresor, apoi se evapora afara, in camera ta.
Poate fi si de la produsele ce tu le pui acolo, stiubsi eu sa aiba ceva apa mai multa, carnea si aia are apa in ea, ba are apa balamuc bagata de aia care vand carnea.Acea apa poate sa iasa si asa ingheata si apoi o vezi tu.
Astea sunt posibilele cauze.Am spus asa in mare functionarea sa ai idee cum functioneaza o masina de genul asta.

| Kron5tadt a răspuns:

Posibil o pierdere de agent frigorific (freon). Cel mai util ar fi sa chemi un frigotehnist, sa vada exact despre ce este vorba.

| GeorgeTheMaster a răspuns:

S-a stricat