| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intelege prin combina frigorifica NO FROST?

Răspuns Câştigător
| strazi1 a răspuns:

Salut,
adica nu ingheata, nu face gheata in frigider, doar CONGEL, care este specific combinleor frigorifice, care congeleaza alimentele, nu le ingheata(zapada ca la pationar) happy
Funda big grin

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Congeleaza, nu ingheata, CONGEL, zapada... un amalgam din care eu nu inteleg nimic.
O combina frigorifica NO FROST este o combina in care nu se formeaza depuneri de gheata pe pereti, sistemul fiind de altfel unul foarte simplu: vaporii de apa condensati pe pereti se scurg gravitational in afara carcasei, pe o tavita fixata de obicei pe compresor, de unde se evapora in incapere. Frigiderele mai vechi nu erau prevazute cu acest orificiu de scurgere, motiv pentru care vaporii de apa din aer condensau pe suprafetele reci, dupa care neavand unde sa se scurga inghetau, formand un strat de gheata care crestea in timp.

| strazi1 a răspuns (pentru regis):

Hmmm, ok sa zicem ca ai dreptate, am scris mai "babeste", eu am incercat sa ii explic cu cuvintele mele, nu sa dau o cautare pe google, sa vad DEFINITiA.In cazul tau.
Nu imi place sa vin cu contre dar tu m-ai luat la "maruntit" big grin.
Numai bine!

| regis a răspuns (pentru strazi1):

1.Babeste inseamna pe intelesul tuturor, eu unul nu am inteles absolut nimic, altfel nu te luam la maruntit.
2. Nu fa afirmatii despre lucruri pe care nu le cunosti (cautari pe google, in cazul meu).

| strazi1 a răspuns (pentru regis):

1. OK
2.Lasam asa cum zici tu...