| crzmax72 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Am o problema cu hidroforul, cateodata face zgomot motorul, dar fara sa traga apa/fara sa porneasca calumea hidroforul, si se incalzeste motorul destul de tare dupa aceea isi revine el, dar dupa un timp iar face la fel. Nu stiu care ar fi problema lui, la inceput doar baraie motorul fara sa faca ceva/fara sa traga apa, fara sa mearga motorul cum ar trebui sa mearga. Imi fac griji ca daca continua asa o sa arda motorul.

Răspuns Câştigător
| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salutare,ai probleme de etanseitate pe undeva,verifica sorbul din sursa de apa,apoi verifica unde ai garnituri,verifica presiune la declansare/aclansare a presostatului,sigur trage aer pe undeva incat se goleste partial turbina pompeiverifica etanseitatea si la turbina pompei,eventual demonteaza carcasa turbinei si verifica daca nu cumva a tras ceva pietricele sau ceva fire textile in paletele turbinei, nu e complicat dar trebuie sa fii atent la eventuale scurgeri sau portiuni corodate, eventual verifica etanseitatea flansei din capatul buteliei dupa ce golesti apa complet, de mentionat ca e vital sa intrerupi alimentarea electrica a ansamblului hidrofor, verifica tot ce ti-am zis mai sus si revino cu noutati te rog.

1 răspuns:
| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salutare,ai reusit sa identifici problema?