| Pietre111 a întrebat:

Bună ziua tuturor,

Intenționez să instalez un mic sistem fotovoltaic acasă. Am văzut un review al panourilor Maysun Solar pe Youtube acum ceva timp și cred că sunt destul de bune. Planificând înainte de asta, nu știu prea multe despre companie și calitatea produselor lor, așa că aș vrea să aud părerile voastre, mulțumesc.

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai bine e sa te inscrii in programul Casa Verde. Vezi ca zilele urmatoare incepe, cauta pe siteul AFM.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru KronstadtRevival):

E cel mai bine pentru ca statul finanteaza pana la 20.000 ron (inclusiv sisteme off grid), iar daca poate îndeplini condițiile, ar fi păcat sa nu profite.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Nu am gasit obligativitatea de conectare la rețea. Firmele nu sunt impuse de nimeni, ele se inscriu ca si montatori si fiecare utilizator final isi poate alege unul din lista celor înscriși, bineînțeles. Evident nu poti monta cu firme care nu participă la program, dar nu sunt deloc impuse.
Reviziile si reparatiile nu se efectuează neapărat cu aceleasi firme. Există doar obligativitatea de a mentine sistemul in funcțiune minim 5 ani, ceea ce nu este foarte greu, avand in vedere ca toate componentele au peste 10 ani garanție.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru regis):

Nu m-as baga cu statul. Nu vreau sa vina toata ziua in control toti ciudatii.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Eu m-am documentat pentru ca subt interesat. Nu am gasit nicaieri in documentatia oficiala obligativitatea de a livra ceva in retea, dar poate mi-a scăpat, nefiind interesat de aspect.
Poate nici Pietre111 nu e interesat, majoritatea celor care au optat pentru off grid au făcut-o de nevoie. Fiecare face ce vrea cu banii lui, dar din punct de vedere economic nu se justifică costul bateriilor acolo unde reteaua este disponibilă.

| regis a răspuns (pentru Mitzupitzu):

Nu vine nimeni in control, stai liniștit. Dar e dreptul tau sa nu te bagi.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru regis):

Asa sa fie. Nici nu pornisera accesarea de fonduri si planuiau taxa pe... soare. De ce nu ar veni IGSU sa verifice starea conductorilor, urbanismul sa-ti traga o amenda ca nu ai asezat panourile cum ''trebuie'', ANAF ca nu platesti impozit pe curentul consumat, etc?

| regis a răspuns (pentru Mitzupitzu):

Sa nu exageram.
Taxa "pe soare" se propusese pentru marii producători, nu pentru casnici. IGSU nu are competențe in domeniu, nici urbanismul, iar impozite nu se pot plati pe consum. Oricum, sarind peste gluma, era vorba doar de finanțare, ca pui pe banii tai sau pe bani de la stat, "riscurile" sunt aceleasi. iar eu unul prefer sa risc pe 2000 in loc de 22000.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru regis):

Traiesti in Romania. Se poate da 2-3 ordonante de urgenta oricand. Esti naiv sa crezi ca ''nu se poate''. E foame de bani si e posibil orice.

| regis a răspuns (pentru Mitzupitzu):

Ok, atunci sa nu mai cumparam masini, sa nu mai construim case, sa nu mai investim in nimic, ca poate da statul ceva ordonanța.

Răspuns utilizator avertizat