| MariusSyca a întrebat:

Va rog sa ma ajutati in a gasi un raspuns la intrebarea urmatoare. Am gaini rasa Brahma herminat deschis, au inceput de putin timp sa faca oua, am cumparat un incubator Cleo 5 cu intoarcere semiautomata,am pus ouale in incubator,apa in alveola temperatura 38, 5, curentul nu a fost intrerupt, am asteptat 21 de zile dar nimic, am spart un ou si era intreg cu galbenusul normal, intrebarea este sa fi fost cocosu de vina sau gainile inca prea tinere trebuia sa le mai las un timp pana sa le pun ouale la clocit. ( am spart toate oule si erau la fel nici un puiut nimic. Va multumesc.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Inainte sa pui oua la clocit, se verifica cu ajutorul unei veioze sa vezi daca au acel banut(embrion) bun pentru clocit.
Eu asa fac in fiecare an, daca nu au banut, nu sunt bune.
Puteai sa te documentezi pe google, prin vecini.
http://www.animalutul.ro/......aina/1510/
O zi frumoasa sa ai:)

| Diabolik94 a răspuns:

Te-ai uitat inainte la oua sa vezi daca erau fecundate(daca aveau embrion)? Daca nu aveau inseamna ca nu e bun cocosul.