| Razvanqw a întrebat:

Am pus la incubat oua de prepelița intr-un incubator cleo 5.
Am umplut prima alveola, in cat timp se duce apa din ea?
N-as vrea sa umblu mereu la el sa verific apa. Acum e prima zi de când am pus ouăle si ma gandesc pana când trebuie întoarse mai dureaza ceva.
Mulțumesc

1 răspuns:
| Off_Cosmin_1978 a răspuns:

Oricum trebuie dupa primele 3 zile, sa umbli sa intorci ouale de doua ori pe zi, iar apa acea din alveola A(din mijloc) la 38 de grade in doua zile se evapora.iar in ultimele 3 zile nu mai intorci ouale, umpli ambele alveole side 2 ori pe zi pulverizeaza apa pe oua, sa poate iesi puii mai usor. oricum dupa 14-15 zile ai de coit oua, dar fii cu atentie sporita