| Stelian-ioan_Potopea_1977 a întrebat:

vreau să construiesc o casă din cărămidă pe un singur nivel undeva la 80, 90 metri utili. Cu pivniță bineinteles și la cheie. As vrea sa-mi ziceti cam la ce costuri sa ma astept, multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

350-500 Eu/mp constructie. Uite: http://bit.ly/2u0rWtu

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Te poți incadra la 35000 fara pivniță. Acolo e complicat, se schimba fundația, armaturile, trebuie hidroizolatie, costul depinde foarte mult de ceea ce vrei sa faci, dar s-ar putea sa îți dubleze costul la roșu.
Daca bugetul e limitat, eu ți-aș recomanda un P+M. La aceeasi suprafața ai doar jumătate de fundație si jumătate de acoperis, altfel ramai cu un pod nefolositor. Un prieten care isi face casa din BCA acum (48 mp amprenta, living, bucatarie, camara si baie, respectiv doua dormitiare si baie) s-a încadrat in 20.000. Mai are de finalizat baile si bucătăria, care sunt la gri, plus exteriorul, restul fiind "la cheie", deci o putem socoti in 25.000.
A ajutat insa la fiecare etapa si ce a putut a făcut singur.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai teren si o construiesti in regie proprie, destept, atunci o poti scoate sub 50 mii euro, linidtit.
Daca trebuie sa cumperi teren, sa construiesti cu o firma mare etc. atunci costul poate depasi 200 mii euro.

| relian a răspuns:

Casele sunt case si case laughing depinde de marimea casei, sa spui casa aia nu arata nimic.La cat te duce? Depinde de cine o construieste, de ce materiale se foloseste, etc.