| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua,

Vreau sa cumpar primul meu apartament si am niste nelamuriri.
E un bloc nou pentru 115, 000 EUR (complet mobilat si utilat). Vreau sa vizionez cat mai repede saptamana urmatoare.
Anuntul nu e vechi dar exista sansa ca cineva deja a rezervat?
Inca e activ pe imobiliare, publi24 si storia.
In anunt este specificat ca se poate cumpara separat un loc de parcare subteran pentru 9500 eur...

Asta inseamna ca achizitionarea parcare de subteran e facultativ?

Oare exista alt loc de parcare in afara asta?(e un complex rezidential)?

Pot sa platesc cu cash (transfer bancar)? Oare cat va fi avansul in cazul asta?

Anuntul e publicat de un agent imobiliar, in cazul asta trebuie sa platesc si 1%-5% comision pentru agent? Ea va ajuta cu achizitionare?
Eu n-am experienta si nu sunt bine cu lucruri oficiale. Am greutati si cu limba romana, nu e limba mea materna.
Cum e mai bine daca fac transfer cu aplicatia mobila la notar sau daca mergem direct la banca?

Daca fac plata final cu aplicatia mobila atunci banca poate sa sune? Pentru ca suma e prea mare?

Dupa am cumparat apartamentul pot sa rezolv online utilitati cu furnizori sau cum merge treaba asta?

Cum pot sa platesc cost comun? Proprietarul trebuie sa dea un contact telefon de reprezentant comun sau trebuie sa dea un cont bancar unde pot sa platesc cost comun?

Daca spre exemplu am nevoie copie de card interfon trebuie sa cer de la reprezentant comun?

Multumesc.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Probabil e un intreg bloc de vanzare, chiar daca s-au rezervat, au mai si ramas. Mai ales ca e o perioada in care nu prea se înghesuie lumea.
2. Daca locul de parcare se vinde separat, evident e facultativ.
3. Sunt mai multe locuri, la acelasi pret, negociabil bineînțeles.
4. Nu poti plati cash, poti prin transfer bancar. Avansul nu depinde de modalitatea de plata.
5. Agentul imobiliar isi include comisionul in pret, de obicei. El nu e pus sa te ajute, ci sa vanda. Transferul bancar il faci cum vrei, dar posibil ca banca sa nu te lase sa transferi o suma asa de mare fara o verificare prealabila.
6. Da, banca poate sa sune. Dar e bine sa vorbesti din timp.
7. Utilitati ai gazul si curentul de obicei, majoritatea furnizorilor fac contracte si online.
8. Costurile comune se platesc la administratorul blocului. Daca acesta este o persoana mai deschisa la minte, poti vira in cont, daca e un moșulică, ca de obicei, numai cash.
9. Daca ai nevoie de card interfon, poti intreba tot la administrator.

| Goete a răspuns:

Oare de ce nu contactezi pe cel care a pus anuntul si ce te face sa crezi ca noi iti vom da detalii precum valoarea avansului. In pret ar trebui sa fie inclus comisionul

| Strwberrs a răspuns:

Pai poti discuta cu cel care a creat anuntul.

| mihaipopovici a răspuns:

Am intrat pe Chilipirul-Zilei.ro si au vazut ca au reduceri foarte mari! Au o gama variata de produse, produse de calitate si la preturi corecte. Daca vreti vrea-un imobiliar aveti un cod de reducere : CUPON5
LINK SITE : https://bit.ly/3CMcwv5